Zámek Veltrusy se stále vzpamatovává po povodních

Zámek Veltrusy
Foto: Blanka Růžičková

Za rozkvět zámku Veltrusy se zasloužil známý rod Chotků. Ti jej měli ve svém vlastnictví po několik generací. Dnes můžete jeho tehdejší slávu a historii obdivovat i vy, a to díky několika prohlídkovým okruhům.

Reklama

Historie zámku Veltrusy

Ve své době patřil zámek Veltrusy k vrcholným dílům barokní architektury v Čechách, ačkoli později došlo k jeho úpravám. Významným rodem, který na zámku pobýval byli Chotkové. Areál sídla však postupem času nedostačoval reprezentačním účelům, a proto 1740 vznikl hospodářský dvůr. O 10 let později nechal Rudolf Chotek zvětšit hlavní budovu. Přilehlá křídla se tak zvětšila na dvojnásobek jejich původní délky.

Veltrusy a první veletrh

V tomto období navštívila panství také Marie Terezie, a to v rámci své inspekční cesty po českých zemích. Rudolf Chotek na zámku Veltrusy pořádal první obchodní veletrh na světě s použitím katalogů. Pojmenovali jej Velký trh tovarů království českého. Zboží se vystavovalo jak v zámku, tak v jeho přilehlých budovách. Jeho účelem bylo představit české manufaktury a zviditelnit tak jejich výrobky. Za své zásluhy získal Rudolf Chotek Řád zlatého rouna.

Fideikomis

Byl vydán na základě toho, že Rudolf Chotek neměl mužského potomka. Aby tak Veltrusy zůstaly v majetku rodu a byla zaručena jejich nedělitelnost a nezcizitelnost, připadlo dědičné právo prvorozeným synům. Třetím majitelem se tak stal Jan Rudolf Chotek, který se zasloužil hlavně o zvelebení místního parku. Stejně jako jeho předchůdci i Jan Rudolf patřil mezi vzdělance.

Úpadek zámku Veltrusy

Hospodářská krize ve 2. polovině 19. století dopadla i na Veltrusy. Za posledních majitelů obsadila zámek německá armáda. Tu roku 1945 vystřídala Ruská armáda. Poslední majitelé odešli do NSR, kde kolem roku 1970 zemřeli a nezanechali po sobě žádné potomky. Po roce 1945 se stal zámek státním majetkem. Areál však roku 2002 poškodily povodně a doposud probíhá jeho postupná revitalizace. Hlavní zámecká budovat byla znovu zpřístupněna v roce 2021.

Reklama

Užitečné informace pro turisty

K zámku se dostanete ze dvou nedalekých parkovišť. Jedno je u autokempu Obora, z něhož se projdete po asfaltové cestě, která je lemována alejí. Druhé parkoviště se nachází o něco dál, u místního hřbitova.

Jednotlivé prohlídkové okruhy se konají na základě otevírací doby a sezóny. Tu si proto vždy ověřte na webu zámku.

V zámku a jeho areálu se během roku koná řada velmi pěkných akcí. Ať už to jsou dobové trhy, srazy veteránů či ve vánočním období živý betlém.

Prohlídkové okruhy zámku Veltrusy

Na zámku Veltrusy si lze vybrat hned z několika zajímavých okruhů. My vám pár z nich přiblížíme.

Reklama

Rodinný život pana hraběte

Pro tvorbu tohoto prohlídkového okruhu sloužily detailní deníky samotného hraběte. Šlechtic, který vyměnil kariéru u císařského dvora za klidný rodinný život. Uvidíte unikátní Mušlové pokoje, hlavní sál, několik ložnic, dokonce i pokoj komtesy.

Aristokracie: Začátek konce

Díky tomuto okruhu nahlédnete do života posledních dvou generací majitelů veltruského zámku. Čeká na vás pracovna hraběte z doby protektorátu. Tato prohlídka je s audioprůvodcem, který představuje hlas samotného hraběte. Sami si tak zvolíte tempo prohlídky a zaměříte se na předměty, které vás nejvíce zajímají.

Laboratorium

Staňte se na jeden den správcem zámku. Tento speciální program dá návštěvníkům nahlédnout pod pokličku běžného provozu zámku. Seznámíte se nejen s historií budovy, ale také zjistíte, jak postupně dochází k obnově areálu po povodních roku 2002. Jedinečná příležitost, jak si vyzkoušet práci badatele, restaurátora či archeologa.

Cykloprohlídky

Ty si musíte objednat předem. Rozlehlý park má rozlohu kolem 300 ha. Na kole máte tak skvělou příležitost, projet si jej téměř celý. A to na devítikilometrové trase. Uvidíte architektonické i přírodní zajímavosti a také romantické pavilony.

Reklama

Reklama

Zdroj: https://www.zamek-veltrusy.cz/cs

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu