Zámek Lednice a jeho nádherná zahrada nadchne celou rodinu

Zámek Lednice
CC BY-SA 2.0

Zámek Lednice má minulost sahající až do ponurého středověku. Na jeho místě už ve 13. století stála tvrz. Císařský rada Hartman II. z Lichtenštejna jako první člen rodu vlastnil velká území na jihu Moravy a to včetně Lednice a Valtic. Tato panství ho zajímala mnohem víc, než panství v Horním Rakousku, která raději prodal. Za tento krok však můžeme být rádi. Původní středověkou tvrz totiž nechal přestavět na renesanční zámek Lednice a jeho následovníci ve zvelebování pokračovali.

Reklama

Zámek Lednice: Historie a hádky s architekty

Nad tím, co jeho potomci v kraji vína vytvořili, můžeme smeknout klobouk. Karel Eusebius z Lichtenštejna se v 17. století postaral o to, aby zámek Lednice odpovídal tehdejším trendům bydlení. Stejnou péči věnoval i rodové rezidenci ve Valticích. Miloval architekturu a o konečné podobě staveb se s najatými architekty neváhal ostře dohadovat. O něco později přišlo na řadu i okolí obou zámků.

Tento urozený muž neustále sledoval nejžhavější architektonické trendy v Evropě. Oslovil tak Josefa Hardtmutha, který vynalezl umělou tuhu, založil známou továrnu na tužky a kromě toho také oplýval nadáním architekta. Alois I. z Lichtenštejna ho proto požádal, aby zámecký park v Lednici oživil zajímavými romantickými stavbami. A Hardtmuth jich navrhnul hned několik. Minaret, obelisk a letohrádek Belveder.

Exotická zahrada zámku Lednice

Kníže Alois I. z Lichtenštejna na kultivování panství věnoval na přelomu 18. a 19. století veškerou energii. Byl nadšený zahradník a lesník. Tak bychom zřejmě mohli knížete popsat. V zahradě proto shromažďoval ty nejzajímavější a nejexotičtější dřeviny. Přivážel si je ze svých cest. Například z expedice do Severní Ameriky společně s ním do Lednice připutovalo neuvěřitelných 36 000 sazenic rozmanitých stromů a dřevin. Pozemky kolem zámku se proto na začátku 19. století staly pěstitelským centrem známým po celé Evropě.

Minaret jako módní trend tehdejší doby

K Minaretu se váže zajímavý příběh. Kníže Alois I. prý chtěl postavit katolický kostel. Místní lidé mu ale odmítali prodat pozemek. Proto se údajně místo kostela natruc rozhodl postavit mešitu. Nakonec ale vznikl pouze minaret. Tato story ovšem zřejmě pravdivá není a jde jenom o legendu. Pravda je zcela prozaická. Tento třípatrový, 60 metrů vysoký Minaret byl postaven v roce 1797, jelikož tehdy byly podobné muslimské stavby v Evropě v módě.

Reklama

Obelisk jako oslava míru

Na počest uzavření mírové smlouvy mezi Rakouskem a Francií, ke kterému došlo roku 1797 v severoitalském Campo Formiu, je o rok později vztyčen Obelisk. Jde o 23metrový jehlan s šesticípou hvězdou na vrcholku.

Letohrádek Belveder je zase postaven ve znamení osmičky. Pavilonek má osm hran, vnitřní sál je také osmiboký a zdobí ho osm nádherných velkých hedvábných tapet.

Romantický rybník s patnácti ostrovy

Aloisův bratr Jan Josef I. z Lichtenštejna se později soustředil i na krajinu. Zamiloval se do přírodních parků a okolí zámku modeloval jako scénu z romantických příběhů. Romantický park můžete jako návštěvníci Lednicko-Valtického areálu obdivovat dodnes, dochoval se velmi dokonale. Jan Josef I. také nechal v parku vyhloubit rybník s 15 ostrůvky, které navzájem propojují mostky. Pověsti romantického stavitele nezůstal Jan Josef I. také nic dlužen stejně jako jeho bratr. V parku proto vyrostly další stavby – Dianin a Apollonův chrám, Janův hrad a Hraniční zámeček.

Zámek Lednice prošel velkorysou přestavbou

Jak zámek Lednice v současnosti vypadá je zásluha především Aloise II. z Lichtenštejna, který ho v 19. století přetvořil v reprezentační sídlo inspirované anglickou novogotikou. Rád zde pořádal setkání evropské šlechty. K těmto velkolepým akcím sloužily rozhlehlé reprezentační sály v přízemí zámku. Vybavení těchto prostor a také dřevěné obložení stěn je v Evropě naprosto unikátní.

Reklama

Lednicko-valtický areál a jeho okolí

Dnes se velkoryse vybudovaný areál o rozloze 283,09 km2 pyšní zápisem na seznam UNESCO. Kromě Valtic a Lednice, které spojuje Bezručova alej z roku 1715 a obec Hlohovec, sem náleží i lužní les u řeky Dyje a lednické rybníky. Lednicko-Valtický areál je perfektním tipem na dovolenou nebo vícedenní výlet i s dětmi. Na jih Moravy se můžete vydat také na kolech, protože terén tu není nijak náročný a většinou má rovinatý charakter. Díky tomu ho zvládnou projet i méně zdatní cyklisté včetně menších dětí.  

Prohlídky zámku Lednice

Prohlédnete si zámek Lednice i Valtice a navštivte také komentované prohlídky parku. Dozvíte se například, jaké nejzajímavější rostliny a dřeviny v něm rostou. A co dalšího můžete obdivovat?

Zámek Lednice nabízí hned čtyři prohlídkové trasy. První zahrnuje reprezentační sály v přízemí, druhá knížecí apartmá v prvním patře. Pro děti bude nejzajímavější ta třetí, ve které jsou zahrnuty dětské pokoje princů a princezen. Čtvrtá obsahuje technické zázemí zámku a nadchne milovníky techniky.

Historické vlaky Hurvínek

Každou sobotu, neděli a během státních svátků od 1. května do 29. září 2024 se můžete svézt motorovým vláčkem „Hurvínkem“ po trase Břeclav – Lednice. Jistě je to skvělý způsob, jak dětem zpříjemnit cestování.

Reklama

Nostalgické vlaky odjíždějí z břeclavského nádraží v 9:23, 11:23, 13:11 a 15:11 hod. Z Lednice vyjíždějí zpět v 10:20, 12:20, 14:10 a 16:10 hod. Jednosměrná jízdenka do motoráčku stojí 60 Kč. Děti, studenti a senioři mají nárok na 50 % slevu.

Reklama

Zdroj: https://lva.cz/, https://www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/jizni-morava/81-okruh-lednicko-valtickym-arealem, https://www.zamek-lednice.com/cs, https://www.kamsdetmi.com/detail.html?id=45282, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/zamek-lednice,

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu