Vinařská turistika jako lákadlo podzimu

Hrozny odrůdy Pálava
Foto: Arielle.desoucey / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Nedílnou součástí cestovního ruchu se stává vinařská turistika. Naše vinařské oblasti nabízejí kvalitní vína, která jsou plně srovnatelná s těmi nejlepšími v Evropě. Nejde ale jenom o lahodný mok. S ním se totiž snoubí bohaté kulturní a gastronomické zážitky.

Reklama

V Rakousku mají údolí Wachau zapsané i jako dědictví UNESCO. A naše jižní Morava s tímto údolím sousedí. Oblíbený je hlavně Mikulov a jeho okolí. Vloni tam dorazilo 27 % domácích turistů a skoro 43 % zahraničních hostů. V roce 2022 to přitom bylo necelých 12 % našinců a 24,5 % cizinců. Je tedy vidět, že zájem stoupá.

Láká Pálava a Velké Bílovice

Vinobraní a festivaly vína patří k tradičním českým akcím podzimu. Turisté si tu vychutnávají snoubení vína a jídla. Podívají se do tradičních sklípků i moderních vinařství, projdou si malebné vinice. Součástí jsou samozřejmě ochutnávky lahodného moku od místních vinařů. Láká zejména Pálava a její vinařské obce. Podobně významné jsou také Velké Bílovice, které jsou největší vinařskou obcí u nás. Spoustu návštěvníků samozřejmě láká i Znojmo, tradiční bašta vinařství.

Vinařská turistika je další šancí Česka

„Vinařský turismus hraje klíčovou roli v rozvoji nejen tuzemského cestovního ruchu. Ostatně to můžeme jasně vidět třeba na příkladu Itálie či Francie, kde loni nabízeli tamní producenti přes 380 prohlídek a ochutnávek vína na 1 milion obyvatel. V těsném závěsu za těmito zeměmi se v tomto ohledu drží Austrálie, Portugalsko nebo Jižní Afrika. Právě ze zkušeností Portugalska může Česko čerpat, neboť tato země se v posledních několika letech systematicky soustředí na rozvoj vinařského turismu jako jednoho z prioritních lákadel pro zahraniční návštěvníky a data ukazují, že se jí daří etablovat se mezi přední světové destinace pro tento typ turismu,“ uvádí ředitel České centrály cestovního ruchu CzechTourism, František Reismüller.

Degustace se propojuje s gastronomií a hudbou

 „V tuzemsku patří víno a kultura s ním spojená mezi hlavní tahouny zejména na jižní Moravě. Zdejší vinice spojují tradiční řemeslo a moderní gastronomické trendy. Krásy cestování za vínem lze však zažít nejen na Moravě, ale i v Čechách, například na Mělnicku či na Litoměřicku a ve Velkých Žernosekách na Ústecku. Zážitky putování za vínem nabízí též hlavní město, kde milovníci tohoto moku mohou navštívit například Vinici sv. Kláry v Troji či vinice na Pražském hradě. Mezi nejčastěji vyhledávané vinařské akce patří návštěva místních výstav vín, vinobraní, akce otevřených sklepů nebo také propojení degustace vína s gastronomií a hudbou,“ dodává Reismüller.

Reklama

Vinařská turistika oslovuje lidi z Prahy, Brna i Ostravy

Jak vypadá typický návštěvník jihomoravského vinařství?  Naše vinařské oblasti navštěvují především domácí turisté. Hlavně z Prahy, Brna a Ostravy. Preferují víkendy a krátkodobé pobyty. Ve hře jsou degustace a návštěvy vinných sklípků. „Stále platí, že český konzument si dopřeje víno ve spojitosti s jídlem spíše při zvláštní nebo sváteční příležitosti než k běžnému obědu. Tím jsou proslulí například Francouzi. Současně ale můžeme říct, že stoupá obliba konzumace vína třeba při grilování,“ vysvětluje projektový manažer Národního vinařského centra Patrik Kubát s dodatkem: „Pokud se člověk rozhodne cestovat za tuzemským vínem, zajímá se také o zážitky a emoce s ním spojené. Hledá inspiraci pro objevování nových vín, odrůd a vinařství.“ Víno má zkrátka u nás opravdu dlouhou tradici. Láká především jeho jedinečná chuť, pestrost a rozmanitost.

Reklama

Zdroj: https://www.czechtourism.cz/cs-CZ/Novinky/Archiv/2024/07/Zajem-o-vinarske-oblasti-v-Cesku-roste-potvrzuje-t, https://www.vinazmoravyvinazcech.cz/cs, https://www.vinarskecentrum.cz/o-vine/historie-a-soucasnost, https://www.svcr.cz/,

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu