Trosky jako symbol Českého ráje

Trosky
Foto: Blanka Růžičková

Monumentální siluetu hradu Trosky zná snad každý. Pokud jste někdy navštívili Český ráj, vidíte je v podstatě odkudkoli. Navíc z nich vidíte do širokého okolí a můžete si být jisti, že tyto výhledy rozhodně stojí za to. 

Reklama

Trosky tu stály už ve středověku

Základ hradu tvoří skalnatý útvar, který má sopečný původ. V době třetihor tu vyvřely dva lávové sopouchy, které pak splavila eroze hlínou, pískem a různými měkkými horninami. Tak vznikly Trosky v podobě, ve které je známe dnes, čímž se staly světovou přírodní raritou.

Založení hradu se datuje někdy mezi lety 1380 – 1390. Tehdejší majitel Čeněk z Vartemberka využil profil krajiny a jeho přirozeně obranné vlastnosti. Mezi oběma vrcholy proto založil hrad a na vrcholu obou skal vybudoval věže, které měly jak obranný, tak obytný charakter. Věže se jmenují Baba (menší) a Panna (vyšší), v jejímž prostoru stávala i hradní kaple.

Trosky a jejich uspořádání

Paláce byly obývané pouze ve vrchních částech, takže ty spodní poskytovaly dostatek prostoru pro uložení zásob v případě obléhání hradu. Na prvním nádvoří vybudovali také 30 metrů hlubokou hradní studnu a na věži Panna se nacházely cisterny ve skále, které sbíraly dešťovou vodu.

Traduje se, že pod hradem bychom našli rozsáhlá sklepení a nejrůznější jeskynní prostory s jezírky. O tom všem se ale můžeme pouze dohadovat, protože tyto prostory nejsou přístupné.

Reklama

K obraně sloužily také bytelné hradby s tloušťkou až 2 metry a výškou mnohdy až 15 metrů. Za první vstupní branou najdete zbytky purkrabství a strážnice. Tento prostor dříve sloužil také jako hospodářské zázemí.

Zakladatel Čeněk z Vartemberka

V žilách mu kolovala krev mocného rodu Markvarticů, kteří vlastnili mnoho majetku od pohraničí po Jičín. Ke konci života se ale zadlužil. K jeho dluhům pravděpodobně přispěla i výstavba Trosek. Proto musel všechen svůj majetek postoupit svému největšímu věřiteli Václavu IV. Na hradu se pak následně vystřídalo několik majitelů. Zároveň sloužil jako mocná pevnost, kterou žádné vojsko nikdy nedobylo.

Trosky ve 20. století

Roku 1925 přešly Trosky do vlastnictví státu, v němž zůstávají dodnes. Od té doby probíhají stálé opravy a úpravy, které mají zejména zabezpečit skalní masiv proti posunu. Současně tu probíhá také archeologický průzkum, který odhaluje stále nové poznatky o dávné minulosti.

Informace pro turisty

Parkoviště najdete zhruba 750 metrů pod hradem. Pak už vás čeká nenáročný výstup po asfaltové cestě. Na prvním nádvoří můžete zahnat hlad v kiosku, kousek pod hradem pak lze posedět v Turistické chatě.

Reklama

Na prohlídku hradu se vydáte po vlastní ose bez průvodce. Otevírací dobu si vždy ověřte na oficiálním webu. Úchvatné výhledy se vám pak naskytnou z Aerenthálské vyhlídky a věže Baba.

Reklama

Zdroj: https://hrad-trosky.cz/cs/o-hradu/historie, Vlastní zkušenost autora

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu