Třeboň jako ráj cyklistů

Třeboň
Foto: licence JCCR, Josef Vyšata

Třeboň rozhodně patří mezi jedny z nejhezčích jihočeských měst. Každoročně ji navštíví mnoho turistů a díky skvělým cyklostezkám se stala také oblíbenou destinací milovníků tohoto sportu, kteří ji vždy doslova zaplaví. Co dalšího stojí v Třeboni za vidění?

Reklama

Historie města Třeboň

Třeboň původně představovala nedotčenou krajinu uprostřed bažin, luk a hájů, v níž se v polovině 12. století začali usazovat obchodníci a řemeslníci. Zanedlouho se tak stala hospodářským střediskem. Město tehdy dostal jako formu výsluhy Vítek z Prčice, proto se mu říkalo Vítkův luh. Název Třeboň se objevuje až ve 14. století.

Rod Rožmberků

Největšího rozvoje se Třeboň dočkala za vlády Rožmberků, kteří město koupili roku 1366. Nechali tu vybudovat augustiniánský klášter a díky práci pilných mnichů se dodnes dochovaly nejrůznější spisy Jana Husa či středověká poezie. Rožmberkové také získali městská práva, která jim umožňovala, dovážet do města sůl. Zdokonalili také systém opevnění, a proto Třeboň nedobyli v době husitských válek.

Třeboň a rozvoj rybníkářství

Za rozvojem třeboňského rybníkářství stojí Štěpán Netolický, který sloužil na místním panství v 16. století. Tento rybníkář začal systematicky budovat rybniční soustavu v Třeboňské pánvi. Zasloužil se o vytvoření Opatovického, Jílovického či Domanínského rybníka.

V době Třicetileté války mnoho rybníků zpustlo, a to včetně slavného rybníku Svět a Rožmberk. Následoval útlum v chovu kaprů na několik let. Obrat nastal v 19. století, kdy se zde znovu podařilo pozvednout rybniční hospodářství.

Reklama

Třeboň má co nabídnout

Třeboň je vyhlášená zejména svými kapřími specialitami, které můžete ochutnat v mnoha restauracích. Vynechat byste určitě neměli ani prohlídku zámku, který nabízí hned několik prohlídkových tras.

Věž staré radnice

Třeboň jako na dlani budete mít po vystoupání na 31 m vysokou věž bývalé radnice. V Třeboni budete velmi špatně hledat kopce, protože leží téměř na rovině. Výjimkou je část zvaná Na kopečku. Proto z věže uvidíte opravdu velmi daleko.

Původně se odsud ohlašoval požár nebo jiné nebezpečí, které městu hrozilo. Dnes slouží jako vyhlídkové místo nejen na historické centrum Třeboně, ale také její nedaleké okolí.

Dlouhá léta se v radničním domě nacházely výstavy, učebny ZUŠ, kanceláře či úřady. Roku 2012 se výstavní síň zrušila a nyní tento prostor slouží pro nové Loutkové divadlo.

Reklama

Jak objet celý Svět během jednoho dne?

Velmi snadno, možné je to v Třeboni! Rybník Svět se stal významnou dominantou městského opevnění. Protože jeho výstavbu provázelo mnoho obtíží, původně se jmenoval Nevděk.

Svět je obklopen zámeckým parkem a lesoparkem. Kromě toho si jej také oblíbili cyklisté, kteří rybník objíždí kolem dokola. Lemují jej mnoho let staré a velmi pěkně vzrostlé duby, takže jeho okolí přímo vybízí k procházce. Navíc kolem něho vede i cesta k Schwarzenberské hrobce.

Povodně 2002

Zhruba 5 km od Světa se nachází rybník Spolský, který zachycuje velké množství vody při povodních. Při těch v roce 2002 se však voda z něho vylila a následně se valila do Světa, kde hrozilo protržení hráze a tedy zatopení celé Třeboně. Vše ale dobře dopadlo a díky uměle vytvořenému přepadu, se hráz neprotrhla.

Schwarzenberská hrobka Třeboň

Hrobku najdete asi 1 km od třeboňského zámku, obklopenou malebnou přírodou místních lesů. Původně byli příslušníci rodu Schwarzenbergů pohřbíváni v nedalekém hřbitovním kostelíku sv. Jiljí. Ve 2. polovině 19. století ale přestal vyhovovat přísným hygienickým normám, protože byl zaplněn.

Reklama

Stavba začala roku 1874 a podíleli se na ní snad všichni řemeslníci z jižních Čech. V hrobce se ukrývá 26 dvouplášťových rakví, v nichž jsou uložena nabalzamovaná těla jednotlivých členů tohoto rodu.

V současnosti si mohou návštěvníci užít několik prohlídkových okruhů s výkladem či bez něj.

Reklama

Zdroj: https://schwarzenberska-hrobka.cz/, https://www.trebonsko.cz/trebon-mesto, vlastní zkušenost autora

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu