Tiské stěny lákají horolezce, turisty, ale i filmové nadšence

Tiské stěny
Foto: Blanka Růžičková

Tiské stěny najdete v Českosaském Švýcarsku, které přímo překypuje jedinečnými památkami. Zároveň spadají do CHKO Labské pískovce a spolu s Rájeckými a Ostrovskými stěnami tvoří lukrativní oblast pro milovníky horolezectví a turistiky. Není tedy divu, že si jej oblíbili také filmaři a natáčely se tu např. Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň.

Reklama

Jak vznikly Tiské stěny

Před mnoha desítkami milionů let byste tu skály sotva našli. Tiské stěny pravděpodobně vznikly v druhohorách v období křídy. Proniklo sem severovýchodní moře, na jehož dně se usadil písek s jílem a kaolinem. Působením geologických sil a pohybů země, se začala půda zvyšovat. Původní celistvá deska se tak v řádu let proměnila na jednotlivé věže. Díky větrným a vodním vlivům, a také díky erozi se skalní město utvořilo do podoby, jak jej známe dnes.

Tiské stěny stvořeny ďáblem

Místní se do Tiských stěn obávali dlouhou dobu vkročit, protože se domnívali, že skalní útvary vytvořil sám ďábel. Jejich názor se ale velmi rychle změnil, když sem na začátku 18. století začaly proudit davy turistů, které jim přinášely značný zisk.

Tiské stěny se také staly dějištěm několika filmů. Jmenovat lze např. pohádku Třetí princ, Pravý rytíř, a nebo již zmiňované Letopisy Narnie.

Bludiště, z kterého nebylo cesty ven

Na přelomu 19. a 20. století byste do skal na výlet jen tak nevyrazili. Jednak proto, že cesty ještě nebyly dostatečně značené a snadno se člověk v tomto bludišti ztratil. Zajít jste sem mohli pouze v doprovodu znalého průvodce. Nebezpečí hrozilo také díky nepočestným lidem, kteří se tu skrývali a návštěvníky rádi okrádali.

Reklama

Zpřístupnění Tiských stěn veřejnosti

Nesnadno průchozí a na orientaci náročný terén zpřístupnili bez průvodce všem turistům roku 1918. V 80. letech minulého století tu otevřeli naučnou stezku, která vás provede jak Velkými, tak Malými skalami. Menší okruh projdete do hodiny, ten větší zhruba do dvou, záleží na vaší rychlosti a četnosti focení.

Tiské stěny byly dokonce vyhlášeny přírodní památkou a ačkoli patří mezi menší skalní města, na kráse jim to neubírá.

Když budete v okolí, rozhodně navštivte některé další turistické atrakce jako např. rozhlednu Sněžník či v létě vyzkoušejte koupání v jednom z místních rybníků.

Tiské stěny a pověst kolem nich

Pověstí kolem skal existuje samozřejmě několik, ale ta nejznámější vypráví o francouzském šlechtici, který si tu údajně v dobách revoluční Francie schoval poklad. Ten sice zakopal, ale problém nastal tehdy, když jej chtěl znovu najít, protože místo ne a ne dohledat.

Reklama

Ve skalách bloudil tak dlouho, až se zbláznil a následně začal sedlákům léčit jejich dobytek. Poklad mají hlídat skalní skřítci, kteří se jej rozhodně nechtějí vzdát. Proto hledače lákají do nebezpečných míst, sypou jim do kapes záhadné koření a z tohoto důvodu je pak obtížné, vymotat se ze skal.

Reklama

Zdroj: https://www.skalytisa.cz/

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu