Tipy na podzimní procházky v Praze a okolí

Průhonický park
Foto: Jiří Matějíček / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Velmi známé pražské parky jako je Petřín, Letná, Divoká Šárka nebo Stromovka rozhodně nezklamou ty, kteří touží obdivovat pestré barvy podzimního listí. Možná vám ale vadí, že čtyři jmenované parky patří mezi velmi známé. Vy si třeba chcete vychutnat podzimní procházky někde jinde. Kam tedy vyrazit? Nabízíme několik tipů, kam se můžete v současnosti vydat.

Reklama

Podzimní procházky Průhonickým parkem

Průhonický park je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO a pokud jste ho ještě nenavštívili, je nejvyšší čas to napravit. Vystoupejte na zdejší Gloriet a obdivujte podzimní výhledy. Můžete to zkusit každý den od 7:00 do 19:00 hodin. Park je přístupný pro podzimní procházky, ačkoliv zdejší botanická zahrada už touto dobou odpočívá a těší se na návštěvníky v roce 2025. „Mojí myšlenkou bylo vytvořit park odpovídající rázu krajiny; vodítkem při práci byla mi pouze příroda, přičemž zároveň využíval jsem vždy i vlastností terénu. Snažil jsem se docílit mnohotvárných obrazů zapadajících do rámce středočeské krajiny,“ řekl o tomto krajinářském skvostu hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca, který ho v roce 1885 založil.

Láká sbírka šišek

Hrabě vytvořil jeden z největších krajinářských parků v Evropě o rozloze 240 hektarů. Ačkoliv nejznámější chloubu parku – květy rododendronů ‒ v tuto dobu samozřejmě obdivovat nemůžete, vaší pozornosti během podzimní procházky ale jistě neujde pestrá škála dřevin a jejich listí zbarvené podzimem. Nachází se jich tu cca 1600 druhů. Unikátem je zdejší sbírka šišek, která s celkem 2659 druhy patří mezi tři největší sbírky svého druhu na světě. Po dobu několika desítek let ji vytvářel zaměstnanec správy Průhonického parku Miroslav Kučera. Obdivuhodný soukromý projekt je ve vlastnictví Botanického ústavu Akademie věd. V přízemí zámku Průhonice najdete návštěvnické centrum věnované parku.

Podzimní procházky Hostivařským lesoparkem

Když se v 60. letech 20. století začalo postupně rodit velké pražské sídliště Jižní Město, současně s ním vznikl také Hostivařský lesopark, a to především jako jeho rekreační zázemí. Hned vedle Hostivařské nádrže vytvořili lesopark, tedy nikoliv souvislý les, ale kombinaci lesního porostu a luk protkanou velice hustou sítí cest. První stromy vysadili v roce 1959 a zhruba v polovině 60. let zalesňování dokončili. Jenom přímo nad nádrží zůstaly louky holé a k jejich zalesnění došlo až na počátku 20. století. I když kolem lesoparku je sídlištní zástavba, dodnes jde o oblíbené místo nejenom pro podzimní procházky, kde si můžete odpočinout.  

Hřiště a zookoutek pro děti

Pro děti je v lesoparku spousta hřišť s různými herními prvky, takže pokud sem vyrazíte na podzimní procházky s malými potomky, nudit se tu nebudou. Kromě toho zde stojí řada laviček a altánů určených k relaxaci pro dospělé. Oblíbeným místem, kde Pražané tráví svůj čas, se stalo místo pro pikniky vybavené ohništěm. Jestliže se sem v některém teplejším podzimním dni vypravíte, můžete jeho zázemí využít. Vaše podzimní procházky a jejich trasu může vytyčit značená turistická stezka nebo naučná stezka Povodím Botiče. Vyjet si sem můžete také na kole, protože tudy vede několik cyklotras. Nejenom děti potěší hájovna se zookoutkem, kterou najdete v západní oblasti lesa, tedy na Chodově. Kromě toho se tu nalézá i zatopený lom, který se stal útočištěm mnoha druhů vodního ptactva.  

Reklama

Podzimní procházky Chuchelským hájem

Pestré barvy podzimu můžete vidět také v Chuchelském háji, který se rozkládá v katastru pražských čtvrtí Velká a Malá Chuchle. Chuchelský háj je velmi stará lokalita, která už od 13. století patřila k panství Zbraslav, majetku cisterciáckého řádu. Už v roce 1786 se psalo o tom, že se ve zbraslavském revíru nachází porost dubů a habrů, kterému se říkalo Chuchelský háj. Dnes je zde pestrá škála stromů, které se v tomto ročním období pyšní barevnými listy, a to dub zimní a lípa srdčitá, dále akáty. Vy je v průběhu podzimní procházky můžete obdivovat. Z jehličnanů pak jde hlavně o borovice lesní. Narazíte zde na velmi pestrou přírodu, nejenom lesy, ale i působivé skály a stepi.

Lavičky k odpočinku, fitness prvky k protažení

V Chuchelském háji najdete také rozmanité vyžití. Milovníky přírody nadchne, že tudy vede naučná stezka Barrandovské skály – Chuchelský háj. Vyrazit na ni můžete na podzimní procházky rovnou od zastávky tramvaje v Hlubočepích. V roce 2005 došlo k její rekonstrukci, dostala celkem čtrnáct zastávek. V současnosti končí ve Velké Chuchli. Kdo má rád pohyb, můžete se Chuchelským hájem projet na svém bicyklu. Jestli dáte raději přednost pěší turistice, během cesty můžete využít lavičky a altány k odpočinku nebo naopak rozmanité fitness prvky k protažení těla. Pro děti jsou k dispozici dřevěná hřiště. Malé i velké návštěvníky přitahuje lesní zookoutek.

Podzimní procházky královým lesem

Kromě zmiňovaných tří lesoparků můžete zaskočit na podzimní procházky i do Kunratického lesa, který láká třeba mnoha památnými stromy – nalézá se zde i dub, který údajně byl podle pověstí vysazen v roce 1410, tedy v době vlády českého krále Václava IV. Ten se stal nejznámějším majitelem kunratického panství. Najdete tu veřejné ohniště i naučnou stezku s lesnickou tématikou a hájovnu s výběhem pro daňky a srnce.  

Oblíbené útočiště lupičů

Populární je i Klánovický les, který je vůbec největším pražským lesem. Dají se tu nasbírat houby, jak tvrdí místní lidé. Pokud tedy chcete vyrazit s košíkem a nožíkem, můžete sem. Mimochodem tato lokalita nazývaná také Vidrholec (z němčiny) má za sebou pestrou dávnou minulost. Ve středověku se les stal útočištěm nekalých živlů. Proto přemyslovský kníže Vladislav přikročil v roce 1142 k radikálnímu činu: snažil se les od lupičů vyčistit. Přesto se ještě několik staletí poté soudní knihy zmiňovaly o trestech pro lupiče z Vidrholce, kteří ohrožovali kupce putující po císařské silnici vedoucí tímto lesem.  

Reklama

Reklama

Zdroj: https://www.pruhonickypark.cz/, https://www.praha-priroda.cz/lesy/hostivarsky-lesopark/, https://www.praha-priroda.cz/lesy/chuchelsky-haj/, https://www.praha-priroda.cz/lesy/kunraticky-les/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Kl%C3%A1novick%C3%BD_les, ,

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu