Tip na výlet: Prachovské skály vás nadchnou i na podzim

Prachovské skály
Foto: Aneta Karlíková

Lesy oblékly barevné podzimní odění a pokud je chcete obdivovat, musíte vytáhnout paty z domova. Spojte toulání v přírodě s pěkným výšlapem. Vidět Prachovské skály a jejich rozmanité pískovcové útvary v kontrastu podzimních barev stojí za to. Narazíte na ně, pokud se vydáte přibližně 10 km od Jičína severozápadním směrem. Tam se rozkládá chráněná krajinná oblast Český ráj. Leží v Jičínské pahorkatině.

Reklama

Prachovské skály jsou dílem působení moře

Pravděpodobně netušíte nic o tom, jak tyto zvláštně tvarované dominanty vlastně vznikly. Stojí za tím působení moře, které je postupně obrušovalo a zároveň také vytvářelo různé naplaveniny. Nebylo to hned, celý proces trval miliony let. Podle odborníků se začaly rodit už cca před 86-88 miliony lety. Toto období se označuje jako třetihory. Voda svými proudy pomalu vytvářela různé sloupy, bloky a omílala je. Jinde zase vyznačila hluboké soutěsky a rokle. Když moře pomalu ustupovalo, z vody vykoukly ohlazené pískovcové útvary. Někde byly vidět i sopečné horniny, které se před miliony let prodraly na povrch. Ovšem proces tvorby není ukončen ani dnes. Ačkoliv už Prachovské skály dávno nejsou pod vodou, pořád čelí erozi.

Kudy se přehnala vojska

Z historických objektů najdete ve skalách hrad Velíš, který založil pravděpodobně český král Václav II. někdy na přelomu 13. a 14. století. V okolí stávaly i nějaké osady. Dějiny samozřejmě přešly i touto oblastí. Nesmazatelné stopy tu nechali drancující vojáci období třicetileté války, tedy v letech 1618‒1648. Podobné škody tu vznikly také roku 1866, kdy probíhala prusko-rakouská válka. Naštěstí nebyly tak velké, aby dokázaly tuto ojedinělou přírodní památku zničit nebo nějak narušit.  

Prachovské skály objevem turistických spolků

Když se ve 2. polovině 19. století začne v českých zemích čile rozvíjet turistika, Prachovské skály se stanou jedním z nejoblíbenějších cílů. Zásluhu na tom má i zakladatel Klubu českých turistů Vojta Náprstek. Kouzlo podivuhodných pískovcových útvarů objeví také horolezci. V roce 1907 se u nás zrodí nejstarší lezecký spolek. Jeho členové ještě týž rok přesně na den 4. října 1907 pokoří pískovcovou věž zvanou Mnich. Tím rozpoutají zájem o tuto disciplínu. Prachovské skály se svým 239 věžemi se stanou vyhledávaným místem, kde si horolezci trénují svoji sportovní zdatnost. Ale nejenom oni. Geometrickou řadou začalo přibývat i rekreantů pěstujících pěší turistiku. Když vznikla v roce 1918 nová Československá republika, nové hotely tu proto rostly jako houby po dešti.

Vznik přírodní rezervace

Unikátnost pískovcových skal je oceněna roku 1933. Tehdy se Prachovské skály stanou přírodní rezervací, která zabírá plochu 243,39 ha. Výjimečnosti přírodních útvarů si je vědom i hrabě Šlik, tehdejší majitel panství, na kterém se skály rozkládají. Rozhodně nic nenamítá proti tomu, aby sem mohla jezdit široká veřejnost. Po roce 1948 ovšem Šlikové o tyto pozemky přišli. V roce 1996 jim byly v restituci vráceny.

Reklama

Prachovské skály nadchly i císaře

Čím vás Prachovské skály upoutají nejvíce, pokud si je chcete projít? Z přirozených dominant skalního města ale pravděpodobně zvítězí Krkavčí skály se svými věžemi tyčícími se do výše přes 40 metrů. To je úctyhodné. Pokud se k nim vydáte spletitými cestami ve skalách, potom dorazíte i do puklinové jeskyně zvané Bratrská modlitebna. Můžete narazit na dechberoucí vyhlídky, kde budete mít skalní město jako na dlani. Které části Prachovských skal vás ještě uhranou? Určitě Císařská chodba. Proč císařská? V létě roku 1813 se sem přijel podívat habsburský císař František I. Neobvyklý útvar, který tvoří kaňon sevřený mezi dvěma stěnami, potom dostal svoje jméno po něm.  

Do skal i s kočárkem

Pokud se do Prachovských skal chcete vypravit, musíte to stihnout do konce října, kdy zde končí turistická sezóna. Do skal se dostanete za poplatek. Máte k dispozici tři turistické okruhy. Nejkratší a nejméně náročná je žlutá trasa dlouhá cca 1,5 km, během ní prolezete úzkou 35 cm měřící štěrbinou a navštívíte dvě nejvěhlasnější vyhlídky (vyhlídka Míru a vyhlídka Českého ráje). O něco náročnější je 2,5 km dlouhá červená trasa a poslední, třetí zelená trasa3,5 km vám zabere asi 2- 2,5 hodiny chůze. Tam už budete mnohokrát stoupat po schodech ve skále a opět sestupovat dolů. To už vyžaduje poměrně dobrou fyzickou kondici. Prima tipem je také trasa vhodná pro sportovní kočárky zahrnující Pechovu vyhlídku a Fortnu.  

Reklama

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Prachovsk%C3%A9_sk%C3%A1ly, https://prachovskeskaly.com/cs/turistika, https://www.cesky-raj.cz/priroda/prirodni-rezervace/prachovske-skaly/, https://www.cesky-raj.info/dr-cs/697-prachovske-skaly.html, http://prachovskeskaly.eu/prohlidkove-trasy/, ,

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu