Svatováclavské slavnosti: Nejlepší tipy na oslavy po celém Česku

Svatý Václav je patronem českých zemí, a i letos si 28. září připomeneme jeho svátek. Kníže je symbolem naší státnosti a také tentokrát si na spoustě míst naší republiky připravili na jeho oslavu zajímavé akce. Než si představíme nejžhavější tipy na letošní Svatováclavské slavnosti, ohlédneme se trochu do historie za samotným svatým Václavem. Proč si jeho osobnost připomínáme? A jaký opravdu ve skutečnosti byl?

Reklama

Vzdělaný a zbožný chlapec

Na hradišti v Budči získal Václav na svoji dobu velmi kvalitní vzdělání. V jeho době totiž rozhodně nebylo běžné umět číst a psát, a to ani pokud šlo o panovníky. Václav ale pečlivě studoval Bibli a zřejmě četl i staré slovanské texty. Podle svědectví patřil k velmi zbožným lidem. Jeho otec, kníže Vratislav, svěřil chlapcovu náboženskou výchovu do rukou své matky, velmi silně věřící kněžny Ludmily. Svoje zapálení pro křesťanství později Václav v době své vlády prokázal mnohokrát. Založil třeba rotundu sv. Víta na Pražském hradě. Tamtéž nechal vysvětit baziliku svatého Jiří. Také spousta dalších kostelů má prvopočátky právě v době jeho panování.

Jak vypadal muž, kterému vzdávají poctu Svatováclavské slavnosti?

Fyzickou podobu knížete stanovil na základě výzkumů ostatků antropolog Emanuel Vlček. Podle něj byl Václav plavovlasý, modrooký a fyzicky zdatný. Tyto vlastnosti zjistil na základě analýzy svalových úponů na kostech. Mimochodem měl také zdravé zuby bez kazu. A co jeho vlastnosti? „Pravdomluvný byl v řeči, spravedlivý v soudu, věrný ve všem, co mu svěřeno, míru lidské dobroty překonávaje,“ vypráví o Václavovi Kristiánova legenda. I dnes Václava vnímáme jako asketického člověka. Nicméně v Kristiánově legendě se také píše, že si občas dopřál trochu vína. Dnešní Svatováclavské slavnosti by tedy jistě nebyly proti jeho mysli.

Záhadu přenecháme historikům

Jinak ale byl zřejmě opravdu velmi zdrženlivý. „Potíral žádostivost tělesnou omezováním spánku i potravy,“ napsal o něm historik Josef Pekař. Ovšem jak ukázaly výzkumy, kníže se v průběhu svého života zřejmě oženil a asi také zplodil syna. O tom se dříve nemluvilo. Druhá staroslověnská legenda o svatém Václavu z přelomu 10. a 11. století říká: „Byl přinucen obcovat s ženou a zplodit s ní syna jménem Zbraslav.“ Podle dalších pramenů, ale tato žena byla pouze souložnicí. Kdo byla jeho manželka nevíme a co se stalo se Zbraslavem také ne – tyto starosti raději přenecháme historikům.

Raději uzavřel mír

Vyznačoval se klidnou povahou a mírně se snažil řešit i problémy ve své zemi. Raný středověk, ve kterém žil, ale takovým lidem moc velkou šanci nedával. Šlo o krutý svět plný krvelačných válek, kdy šlo o to, zničit nepřítele a podmanit si jeho území. Přesně to se stalo i v roce 929, kdy se do Čech vypravil východofrancký král Jindřich I. Ptáčník společně s vévodou Arnulfem. Václav si snadno spočítal, že by neměl šanci se jejich armádě ubránit. Proto se s nimi raději dohodl na uzavření příměří. Jeho součástí se stalo i placení daně za mír neboli tributu. Kronikář Kosmas píše, že Václav pak odváděl do říše poplatek v podobě 120 volů a 500 hřiven stříbra. Jeho bratrovi Boleslavovi I. se to ale nelíbilo.

Reklama

Hostina se podařila aneb Svatováclavské slavnosti tenkrát

Václav na sklonku září roku 935 přijal pozvání do Staré Boleslavi od svého bratra Boleslava I. Ten tam pořádal hostinu na počest svátku svatého Kosmy a Damiána. Akce se opravdu vydařila. Václav druhý den zamířil na ranní pobožnost do kostela a cestou potkal svého bratra. V dobré náladě mu řekl, že mu včera hezky posloužil a že by mu to bůh měl oplatit. V tu chvíli se na něj měl vrhnout Boleslav s mečem. Václav se ale navzdory velmi asketickému životu zřejmě těšil dobré fyzické kondici, a proto Boleslav údajně povalil na zem a odzbrojil. Boleslav zavolal pomocníky, kteří Václava ubodali k smrti.

Odkaz knížete připomínají Svatováclavské slavnosti

Přestože v minulosti dějepisci psali o Boleslavovi jednoznačně jako o bratrovrahovi, dnes už to tak jasné není. Samozřejmě nemůžeme říci, co přesně se 28. září 935 odehrálo. Nemuselo jít o předem promyšlený čin. Proto se mluví i o tom, že si Boleslav možná chtěl s bratrem pohovořit o rozdílných názorech na vládu a situace se zvrtla. Když Boleslavovi družiníci viděli Václava, jak stojí nad povaleným Boleslavem, zasáhli a ubili ho. O takové možnosti psal například známý historik Dušan Třeštík. Dnes už se nedozvíme, zda šlo o náhodu, nebo plánovanou vraždu, ale odkaz svatého Václava a jeho nevšední osobnosti si připomínáme dodnes právě jako Svatováclavské slavnosti. Kam se můžete na Svatováclavské slavnosti vypravit?

Národní svatováclavská pouť

Ve Staré Boleslavi proběhne od 27. do 29. září 2024 Národní svatováclavská pouť. Už v pátek 27. září sem dorazí Václavovy relikvie, proběhne koncert a nešpory. Druhý den bude vše pokračovat nabitým programem plným bohoslužeb a modliteb. V areálu baziliky a v děkanské zahradě se na Svatováclavském tržišti budete moci seznámit s ukázkami tradičních řemesel, uvidíte také lovecké a sokolnické ukázky od Václavových dob až po časy Karla IV. Pro děti je připraveno divadlo, uslyšíte Svatováclavský chorál.

Budovy spojené se státností

U příležitosti svátku se otevírají jinak nepřístupné prostory související s naší státností. Proto 28. září 2024 proběhne například Den otevřených dveří Ministerstva kultury ČR. Můžete se podívat v Praze do raně barokního Nostického paláce, který je sídlem ministerstva. Dále se podíváte do Strakovy akademie čili sídla vlády, ale také na ministerstvo financí. Navštívit můžete také Pražský hrad, kde probíhá výstava korunovačních klenotů.

Reklama

Svatováclavské slavnosti jako vinařské akce

Zmiňovali jsme, že se Václav občas napil vína. Pokud si ho chcete připomenout tímto způsobem, máte 28. září možnost třeba na Václavském burčákovém pochodu v Moravské Nové Vsi nebo Žernoseckém vinobraní ve Velkých Žernosekách či Svatováclavském vinobraní na hradě Loket. V Praze na Starých zámeckých schodech bude degustace vín u Villy Richter. Dobré víno vám nabídnou také na Hradeckém koštýří v Hradci Králové, kde vás čeká i pořádný nášup muziky. Měli bychom zmínit také Karlštejnské vinobraní.

Poutě a hody

Tradiční akcí na 28. září jsou rovněž Svatováclavské poutě. Koná se například Svatováclavská krojovaná pouť na Zelenou Horu u Žďáru nad Sázavou, která je spojená se mší a vystoupením folklorních souborů. Ve Štramberku v rámci svatováclavské pouti vyrazíte na horu Kotouč. Václavskou pouť chystají i v Lovosicích. Dokonce krojované hody připravili v Dolních Věstonicích. Pořádné Svatováclavské posvícení připravilo i Muzeum Českého ráje v Turnově – Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova.

Akce nabité kulturou i zábavou

Velkolepým zážitkem budou Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově. Tady bude o víkendu i Mezinárodní folklorní festival. Můžete se těšit na spoustu tance a hudby, vína i piva a jídla. Bohatou nadílku kulturních akcí na 28. září připravila také města Kutná Hora nebo Telč či Třeboň, ale také Planá nad Lužnicí nebo Břeclav. Pestrý program vás čeká i na zámku Svijany včetně příjezdu samotného svatého Václava na koni, hudby, divadla a dalších show, ale pivní soutěže, degustace a školy čepování piva, ukázek řemesel nebo pečení chleba přímo v dobové chlebové peci.

Náš výčet akcí rozhodně není úplný. Mrkněte se, co se kolem vás děje. Určitě narazíte na nějaké zajímavé Svatováclavské slavnosti ve svém okolí a připomenete si knížete s trochou poučení a spoustou dobré zábavy, jídla i pití.  

Reklama

Reklama

Zdroj: kniha Dušan Třeštík, Mýty kmene Čechů (7.-10. století), Nakladatelství Lidové noviny, 2003, kniha Jiří Bílek, Hádanky naší minulosti 4: Noc vrahů začala kuropěním, Euromedia Group, 2003, kniha Dušan Třeštík: Počátky Přemyslovců: Vstup Čechů do dějin (530‒935), Nakladatelství Lidové Noviny, 1997, https://english.radio.cz/life-and-times-st-wenceslas-8247252, https://english.radio.cz/stara-boleslav-town-where-st-wenceslas-was-slain-8607986, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Josef_Pekar_Nejstarsi_kronika_ceska.pdf, https://books.google.cz/books?id=9a28CgAAQBAJ, https://vinaricek.cz/, https://www.velke-zernoseky.cz/, https://www.hradloket.cz/, https://www.villarichter.cz/, https://www.adalbertinum.cz/, https://www.ckrumlov.info/cz/topakce-105-svatovaclavske-slavnosti/, https://www.zameksvijany.cz/svatovaclavske-slavnosti-2024.html, https://www.kutnahora.cz/calendar/svatovaclavske-slavnosti-3, ,

Reklama
Zavřít reklamu