Šumava nabízí pohodovou turistiku pro celou rodinu

Šumava
Foto: JCCR, Good Agency s.r.o.

Rašeliniště, ledovcová jezera, hluboké lesy, rozhledny a fantastické výhledy z nich, rozkvetlé louky, horské chodníčky. To všechno a mnohem více přináší Šumava. Můžete se sem vydat sami, v páru, s rodinou a dětmi nebo také s přáteli. Program lze přizpůsobit pro jakoukoli příležitost a pro všechny věkové kategorie. Pro každého se tu najde nádherná dovolená na míru, ať už půjde o jednodenní výlet spojený s pěší túrou nebo vícedenní pobyt s pestrým programem.

Reklama

Tajemství názvu Šumava

Vyskytují se dvě teorie zrodu názvu Šumava. Podle první z nich je jméno pohoří odvozeno od šumění stromů a vod. Druhá teorie bere původ od staroslovanského šuma, což je les. Velká část dostupných písemných pramenů uvádí, že poprvé se slovo Šumava vyskytlo ve 2. polovině 16. století. Uherské dějiny datované do roku 1568 a psané latinským jazykem uvádějí Sumaudam sylvam (Šumavský les).

Chovejte se slušně a tiše

Než se vypravíte do šumavských hvozdů, stojí za to si připomenout, že Šumava je národním parkem. Co to pro vás jako pěšího turistu znamená? V mnoha lokalitách jsou vyhrazená ochranná pásma 1. zóny Národního parku. V těchto místech se nesmíte odchýlit od značených turistických cest a vstupovat mimo ně. Tedy nechodit do volné přírody. Samozřejmě se musíte správně chovat v přírodě, být ohleduplný, nerušit zvěř, neodhazovat odpadky.

Když Šumava láká na jezera

Jedním z největších lákadel Šumavy jsou ledovcová jezera. Největší je Černé jezero nacházející se v nadmořské výšce 1 008 m. Rozkládá se na ploše 18,47 ha půdy. Procházka k němu ze sedla Špičáku v Železné Rudě je dlouhá asi 4 km a je to pohodová trasa, kterou zvládnou i ti nejméně zdatní turisté. Třeba rodina s malými dětmi.

Různě náročné výlety

Pokud se vydáte od Černého jezera do kopce Malého Špičáku, potom můžete sestoupit k Čertovu jezeru, které zabírá plochu 10 ha. To už je o trochu náročnější trasa. Dá se sem dorazit také po červené značce tzv. Jezerním okruhem. Také se můžete nechat vyvézt lanovkou na Špičák a potom jít lesní cestou.

Reklama

Kudy se plavilo dříví

Objevovat můžete i další jezera. Ať už jde o jezero Laka, které je z naší strany Šumavy nejmenší, nebo Plešné jezero. Z obce Jelení Vrchy se k Plešnému jezeru vydáte po modré turistické značce. Ta vede podél Schwarzenberského plavebního kanálu, kudy se kdysi plavilo dřevo. I tenhle výlet zvládnete s dětmi, cesta dlouhá zhruba 6 km vede po asfaltce či kvalitní lesní cestě.

Tajný vojenský objekt

Doplníme ještě, že za pozornost stojí i Prášilské jezero. Půjdete-li k němu z obce Prášily po červené značce, můžete potom dále pokračovat k rozhledně Poledník. Jde ale o velice oblíbený výletní cíl, takže tu může být větší množství lidí. Perličkou je, že tato betonová věž byla původně tajným vojenským objektem, vybudovaným v 60. a 70. letech minulého století pro pozorování kapitalistických nepřátel.

Šumava plná rozhleden

Neméně populární je rozhledna Špičák na stejnojmenném kopci u Železné Rudy. Můžete se sem nechat vyvézt lanovkou. Příjemný rozhled do krajiny, hlavně na Luzenské údolí, nabízí osada Březník. Hezká je i rozhledna Soumarský most, ta je také bez potíží zvladatelná s malými dětmi. Můžete si zde také projít naučnou stezku Soumarská rašeliniště. Je dlouhá pouhého 1,5 kilometru.

V pohoří Šumava dosáhnete různých vrcholů

Kdo chce na Šumavě šplhat do výšek, má možnost. Nabízí se například 1214 metrů vysoký vrch Pancíř poblíž Železné Rudy, odkud uvidíte až do sousedního Německa. Ze Železné Rudy se sem dostanete po přibližně 5,5 km po modré značce. Dalším lákadlem jsou hned dva kopce Velký Ostrý (1293 m) a Malý Ostrý (1266 m), zvané někdy také Prsa matky boží. Na Velký Ostrý se dostanete po modré z Hamrů, délka cesty je něco přes 6 km.

Reklama

Vydejte se ke kolébce rodu Vítkovců

Vydáte-li se na Třístoličník tak počítejte s tím, že i zde bude dost lidí. Tohle místo je totiž také oblíbeným turistickým cílem. Naproti tomu na Plechém (1378 m) si klid pravděpodobně docela užijete. Na vrcholu Vítkova kamene (1053 m) si můžete připomenout rod Rožmberků – nachází se zde zřícenina hradu Vítkův kámen, který je původním sídlem rodu Vítkovců, z něhož Rožmberkové pocházejí. A zrovna tenhle výlet zvládne opravdu každý, jelikož se autem dostanete až kousek pod vrchol.

Skvělé tipy na pochody s potomky

Hezký pohled na Šumavu získáte i z vrcholu Smrčiny (1333 m) ležící nad Lipenskou přehradou nebo z Oblíku (1225 m), kam se dostanete z Modravy. Ze Svarohu (1333 m) přehlédnete téměř celý Bavorský les. Většinou nejde o fyzicky příliš náročné túry, proto je Šumava skvělým místem pro turistiku rodin s dětmi, a to i s těmi menšími.

Slatě mají svoje kouzlo

Šumava je proslulá nádhernou přírodou. Neměli byste na svých cestách vynechat slatě, tedy rašeliniště. Poblíž Modravy můžete obdivovat Tříjezerní slať velkou 19 ha. Její kouzlo vám z odborného přírodovědeckého pohledu přiblíží naučná stezka Tříjezerní slať. Větší Jezerní slať se nalézá mezi Kvildou a Horskou Kvildou a rozkládá se na ploše 100 ha.

Co prozradí naučná stezka?

Ovšem slatinným gigantem je Chalupská slať se 137 ha. Vede k Chalupskému jezírku, které je největším rašeliništním jezerem u nás. Cesta sem vede po asfaltce a dřevěném chodníčku, takže si sem můžete troufnout klidně i s kočárkem. Dorazíte sem od obce Borová Lada. I tady vám tajemství přírodních krás více přiblíží naučná stezka.

Reklama

Šumava se pyšní i vodopády

Navíc má Šumava mnoho přírodních krás, které jinde nenajdete. V rokli Bílá Strž prýští 14 m vysoký vodopád, vůbec nejvyšší na Šumavě. Třímetrové kaskády na Černém potoce, to je vodopád Černá Strž. Na úpatí Černé Hory se nachází pramen řeky Vltavy. Krásu lesa vám poodhalí Boubínský prales. Dostanete se k němu od parkoviště pod Boubínem.

Uvidíte vlky i vydru

Vidět vlky je nevšední zážitek. Budete mít možnost si ho užít ve Vlčím výběhu v Srní. Můžete sledovat vlky v jejich přirozeném prostředí a věřte, že to stojí za to. Naučná stezka Povydří vám prozradí další tajemství šumavské přírody. Skutečnou vydru si prohlédnete v Turnerově chatě. Oblíbeným poutním cílem je také dřevěná Stožecká kaple pod Stožeckou skálou. Když už na Šumavě budete, vydejte se i po naučné Medvědí stezce, která je zde nejstarší a získala svoje jméno po posledním zdejším medvědovi.  

Mírné turistické výšlapy

Pohodové pozorování krás přírody ve vší její rozmanitostí. Možnost pobytu a pohybu s malými dětmi včetně miminek v kočárku. Takové možnosti nabízí Šumava. Toužíte-li po mírných turistických výšlapech s dechberoucími výhledy do krajiny a chcete dovolenou bez toho, že byste potřebovali v nohách lámat rekordy, je Šumava tou správnou volbou.

Reklama
Reklama

Zdroj: ANDĚRA, Miloš a Petr ZAVŘEL. Šumava: příroda, historie, život. Vyd. 1. Praha: Baset, 2003, 800 s. ISBN 80-7340-021-9., https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0umava, http://www.cestujemesumavou.cz/turistika-na-sumave, https://www.regiontourist.cz/magazin/objevte-top-28-nejkrasnejsich-mist-sumavy/, https://www.turistika.cz/sumava/trasy, https://www.sumavanet.cz/sumava/,

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu