Pražské galerie, do kterých nezaplatíte za vstup ani korunu
Chcete se ponořit do historie českého rozhlasu, televizních pořadů nebo československých legií? Česká republika nabízí celou řadu unikátních galerií a muzeí, které můžete navštívit zcela zdarma. Pojďte zjistit, kam můžete vyrazit.
Galerie Českého rozhlasu
Patří k vašim oblíbeným společníkům rádio? Jestliže kýváte hlavou, potom vás určitě potěší zpráva, že Český rozhlas má svoji galerii. Navíc do muzea a galerie je vstup volný. Galerie Vinohradská 12 se nachází na zmíněné adrese, tedy v suterénu budovy Českého rozhlasu. Tvoří ji celkem 4 místnosti – tedy vstup, dále výstavní místnost, historická expozice a také konferenční sál. Každý měsíc ve výstavním prostoru probíhá nějaká výstava, ať už obrazů, fotografií nebo kreseb. Můžete se sem tedy vracet opakovaně a vždy budete mít nový zážitek.
Do Galerie Vinohradská 12 každý čtvrtek
V historické expozici si připomenete celou časovou osu, jak se rozhlasové vysílání vyvíjelo, což je rozhodně zajímavá exkurze. Uvidíte tu spoustu exponátů ilustrujících vývoj záznamové techniky, historické radiopřijímače, různé artefakty i tiskoviny včetně fotoknih mapujících historii rozhlasu u nás. V konferenčním sále se například konají veřejné poslechy rozhlasových děl, natáčí se zde různé kontaktní pořady atd. Do Galerie Vinohradská 12 se podíváte každý čtvrtek od 12:00 do 18:00 hodin, ovšem během státních svátků je galerie uzavřena. Zájemci mohou absolvovat i exkurzi do celé budovy rozhlasu.
Oslavili výročí Večerníčku
Nejenom rozhlas, ale i televize má svoji galerii. Samozřejmě, že se Galerie ČT nachází na Kavčích horách. Konkrétně sídlí v přízemí budovy Rohlík u prodejny ČT. Pravidelně tu můžete zhlédnout rozmanité výstavy pro dospělé i děti, které úzce souvisejí s vysíláním této instituce. Nahlédnout sem můžete každý den od 10:00 do 18:00 hodin, ovšem mimo státní svátky. I sem je vstup zcela zdarma. Konala se zde například výstava k 55. letům Večerníčku, expozice Příběh pořadu zase seznámila zájemce s tím, jak televizní pořady vznikají a provázel jí Maxipes Fík ústy herce Josefa Dvořáka.
Galerie ČT pořádá výstavu Telka slaví 70
V již ukončené výstavě Déčkosvět se zase děti mohly setkat se svými oblíbenými televizními postavičkami, které znají z vysílání televizní stanice Déčko. Prezentovaly se zde i vzdělávací pořady. V současnosti až do prosince uvidíte výstavu s názvem Telka slaví 70. V ní si připomenete to nejzajímavější z televizní tvorby za úctyhodných 70 let její existence. Připomenete si spoustu televizních projektů z posledních 12 let, třeba scény z televizní show StarDance… když hvězdy tančí. Můžete si zasoutěžit v Zázracích přírody, nebo si ve Videostopu ověřit, jak na tom jste se svými znalostmi televizní a filmové tvorby. Zkusíte si také dabing, na vlastní oči uvidíte originály loutek a dekorace z pohádek a seriálů.
Galerie Montmartre představí Havla v kostce
Pokud budete mít chuť připomenout si osobnost Václava Havla, také vás to na vstupném nebude stát ani korunu. V Galerii Montmartre v Řetězové ulici 7 na pražském Starém městě vám ho představí expozice Václav Havel – český mýtus aneb Havel v kostce. Naprostá většina exponátů pochází od samotného Václava Havla, další zapůjčilo Divadlo Na Zábradlí, Divadelní ústava a Památníkem národního písemnictví. Můžete postupně sledovat všechna období Havlova života, tedy rodinu a literární počátky, poté divadlo a disent a závěr tvoří jeho prezidentství.
Humor i doprovodné programy
Nechybí tu ironie a humorné prvky, aby výstava nebyla ve stylu pěstování kultu osobnosti. Získáte tak přehled, jaký byl Václav Havel v kostce. Zároveň tu nechybí doprovodné texty pro faktografickou a historickou orientaci. Zajímavá je výtvarná podoba výstavy. Otevřeno mají od úterý do neděle od 12:00 do 17:00 hodin. V Knihovně Václava Havla se konají i různé doprovodné programy, výstavy fotografií a dokumentů, představování knih, které tato instituce vydává.
Připomenutí vzniku státu
V roce 2018 jsme oslavili 100 let od výročí vzniku samostatného Československa. V tento rok také zahájilo svoji činnost Muzeum československých legií, které sídlí v suterénních prostorách hotelu Legie. Ten stojí u křižovatky I. P. Pavlova na adrese Sokolská 33. Muzeum se soustřeďuje na činnost prvního odboje a dějiny vzniku československých legií i československého státu. Získáte zde přehled o legiích i legionářích, uvidíte řadu trojrozměrných exponátů.
Osvěta z naší historie
Některé dokumenty týkající se legií jsou rovněž digitalizovány. V hotelu Legie je k dispozici rovněž malý přednáškový sál, kde probíhají besedy, přednášky nebo promítání dobových filmů. Působí zde Vzdělávací centrum československých legií, které si klade za cíl svojí činností připomínat vznik samostatného československého státu a dělat v tomto směru osvětu. Pochopitelně ani tady nic neplatíte.
Zdroj: https://informace.rozhlas.cz/galerie, https://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/galerie-a-prodejna/, https://www.vaclavhavel.cz/cs/gallery-montmartre/, https://legie100.com/muzeum/,