Postavení rozhledny Varhošť čelilo řadě problémům

Varhošť: výhled do okolí
Foto: Blanka Růžičková

Rozhledna Varhošť se tyčí na čedičovém vrchu na pomezí Ústeckého a Litoměřického kraje, a to konkrétně nad obcí Sebuzín. Původně tu stávala dřevěná rozhledna, kterou nahradila kovová, tak jak ji známe dnes. Dosahuje výšky 13 m a rozhlédnout se můžete z celkem tří vyhlídkových plošin.

Reklama

Kde se vzal Varhošť

Jednoduchou vyhlídku tu vybudoval Litoměřický spolek již koncem 19. století. Rozhlednu byste tu ale jen těžko našli. Vlastně šlo o dřevěnou vyhlídkovou plošinu, která byla zasazena do koruny statných a mohutných dubů, které tu rostly. Tu doplňovalo velice strohé schodiště. Plošina sloužila výletníkům zhruba od roku 1891 až do roku 1902, kdy ji kvůli zchátrání a bezpečí turistů museli zbourat.

Na stavbu organizovali sbírku

Projektů na výstavbu druhé rozhledny bylo jako hub po dešti, ale chyběly finance. Vybral se projekt stavitele Röslera, který představil dokonce tři možnosti výstavby.

K tomuto účelu sloužila kasička, do níž se sbíraly finance mezi turisty a obyvateli. Tu dnes můžete vidět v restauraci pod rozhlednou Lucemburkův kopec. Bohužel se ale ukázalo, že dobrovolníci nejsou schopni vlastními silami sehnat sumu ani na nejlevnější variantu.

Radní zamítli konstrukci z chemičky

Protože peníze na výstavbu kamenné rozhledny nebyly, přišla do hry zajímavá varianta. Levněji by samozřejmě stála kovová rozhledna, nikoli kamenná, kterou mohlo město získat v podstatě bezplatně. Ústecká chemička totiž roku 1925 rušila jednu ze svých chladících věží, a proto ji nabídla k dalšímu užití. To se ale místním radním z estetických důvodů nelíbilo.

Reklama

Peníze na Varhošť stále chyběly

Ačkoli v městské pokladně stále chybělo dostatečné množství peněz na kamennou rozhlednu, rozhodli se radní roku 1927 vystavět alespoň jakési provizorium na kamenném podstavci, na kterém stála 10 m vysoká trámová konstrukce. Trámy ale samozřejmě nevydržely věčně, a proto rozhledna chátrala a po 2. sv válce v 70. letech ji opět strhli.

Varhošť pokus třetí

Nikdo se nechtěl smířit s tím, že by na tak lukrativním místě s jedinečnými výhledy na České středohoří chyběla rozhledna. Proto ihned začala vznikat nová. Na původní podstavec dopravili vrtulníkem z chomutovských železáren 13 tunovou ocelovou konstrukci, jejíž podobu nese rozhledna dodnes. Veřejnosti se tak slavnostně otevřela 22. září 1973.

Výlet na Varhošť

Rozhledna Varhošť může být poměrně nenáročným výletem pro celou rodinu, z kterého si odnesete další krásné výhledy do Českého středohoří. Když totiž vystoupáte až na třetí ochoz, v dáli uvidíte Říp, Hazmburk, Lovoš či Milešovku. Dohlédnete ale také až na Krušné hory.

Auto zaparkujte pod rozhlednou na rozcestí (50.5894564N, 14.1060400E). Pak už vás čeká jen 500 m kamenitou cestou vzhůru na vrchol. Pokud se vydáte dál zhruba 1.5 km po žlutě značené stezce, dojdete až na Krkavčí skálu. Z ní se lze kousek vrátit po té samé trase a napojit se na zelenou, která vás dovede až na Poradní skálu, odkud je nádherný výhled do údolí řeky Labe.

Reklama

Reklama

Zdroj: https://litomericky.denik.cz/zpravy_region/kasicka-rozhledna-varhost-stavba-historie-20230824.html, https://www.turisticky-magazin.cz/turistika.php?id_cl=186

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu