Posázavský Pacifik: Lákadlo nejenom pro trampy tělem i duší

Posázavský Pacifik, železniční zastávka Stvořidla
Foto: Martin Vrut / Creative Commons / CC BY 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Spousta z vás má určitě léto spojené s cestami vlakem po Čechách a Moravě, a to i v případě, že jinak železniční dopravu během roku příliš nevyužíváte. Ale během prázdnin se určitě někam vláčkem podíváte, a to buď s dětmi nebo sami. Pokud vás svrbí nohy, že byste na nějaký výlet po kolejích s chutí vyrazili, Posázavský Pacifik je tou správnou volbou. Nabídne všechno, co k létu patří.

Reklama

Posázavský Pacifik: Kde získal svoje jméno?

Na úvod bychom pro méně znalé turisty měli zmínit, o jaké železniční tratě se vlastně jedná. Jejich čísla jsou 210, jde o trať Praha – Vrané – Čerčany (s odbočkou na Dobříš) a dále číslo 212 – Čerčany – Kácov – Světlá nad Sázavou. Odkud se vlastně vzal legendární název Posázavský Pacifik? Poprvé se objevil někdy ve 20. letech 20. století. Na svědomí ho mají trampové, kteří si tehdy oblíbili lokality, které spojuje a stali se jejich častými návštěvníky.

Atmosféra divokého západu

Název Posázavský Pacifik jim evokoval romantiku amerického divokého západu, dobu stavby prvních amerických železnic a dobrodružství s tím spojená. Vše je spojováno s trampskou hudbou, motivy Sázavy včetně jízdy vlakem se objevují v mnoha našich trampských, folkových a country písničkách a rezonují mezi lidmi dodnes. Stejně jako slavný název Posázavský Pacifik nezůstaly zapomenuté.

Celkem 130 km romantiky

Můžete tedy vzít kytaru, pokud na ni umíte zahrát alespoň pár akordů, a vyrazit na tramp podél Sázavy. Že raději dáváte přednost spaní někde v hotelu, než v přírodě a tohle by pro vás bylo moc drsné? Nevadí. I v takovém přírodě stojí výlet za to. Pojďme si o Posázavském Pacifiku říci něco bližšího. Oba úseky tratí dohromady tvoří asi 130 km kolejí a jejich budování začalo na sklonku 19. století.

Posázavský Pacifik: Trocha historie

V případě trati číslo 210 vznikl první úsek z Nuslí do Modřan v roce 1891, na něj navázalo pokračování do Čerčan, otevřené roku 1895. Na Dobříš se mohli první cestující projet v roce 1897. Tehdy byl zprovozněn i úsek z dnešních Požárů do Jílového u Prahy. Po celé dnes známé trase první osobní vlaky vyjely 1. května 1900. Tato trasa záhy získala velkou popularitu.

Reklama

První trampská osada u nás

V už zmiňovaných 20. letech 20. století, kdy začal v době první republiky u nás vzkvétat tramping jako volnočasová zábava, se trať stala oblíbená dobrodruhy. Trampové ji využívali doslova masově. První trampská osada u nás vznikla už v roce 1918 u Svatojánských proudů u Štěchovic a v dalších letech se objevovaly nové a nové osady doslova jako houby po dešti.

Vagóny plné trampů

V sobotu (tehdy ještě byla pracovní sobota) se trampové shromažďovali většinou na nádraží Praha-Braník a hromadně vyráželi do přírody za dobrodružstvím. Do údolí kaňonu Sázavy jich mířily davy, vlaky měly nejednou i dvanáct vagonů. Dnes jich samozřejmě už dávno není tolik, ale to nic nemění na skutečnosti, že v době prázdnin mohou být nabité.

Posázavský Pacifik: Kde je nejhezčí vyhlídka na řeku Sázavu?

Co vás čeká na cestě Posázavským Pacifikem z Prahy do Čerčan? Vystoupíte-li hned ve Zbraslavi, můžete se zastavit v barokním zámku, vystavěném na místě někdejšího přemyslovského kláštera z roku 1268. Klášter stával také v Ostrově u Davle, ale zbyly z něho pouhé trosky. U Petrova u Prahy se nachází zajímavý skalní útvar, 80 metrů vysoký tzv. Pikovický komín. Z Luk pod Medníkem se dostanete na tzv. Třeštibok, považovaný za nejkrásnější vyhlídku do kaňonu Sázavy.

Unikátní viadukt u Žampachu

Naprostou raritou trati Posázavského Pacifiku je viadukt u Žampachu, který se nachází mezi stanicemi Jílové u Prahy a Luka pod Medníkem. Má sedm oblouků, ten nejvyšší se nachází 41,5 metru nad údolím. Unikátní je, protože se nikdy neopravoval. Jílové u Prahy je zase starobylé královské horní město, ve kterém se provozovala i mincovna. Jestliže si tady uděláte zastávku, navštivte na náměstí Dům Mince, ve kterém sídlí Muzeum těžby zlata.

Reklama

Lahůdka pro milovníky vojenství

Řadíte-li se k milovníkům vojenské techniky, rozhodně nesmíte minout Krhanice. Vystoupíte-li tady, po zhruba 2 kilometrech se dostanete do obce Lešany, kde si můžete prohlédnout ohromné muzeum vojenské techniky se spoustou exemplářů nasazených přímo v bojích. Pokračujte potom do Týnce nad Sázavou, kde se tyčí gotický hrad včetně rotundy z 12. století. Další stanice Zbořený Kostelec má trefný název – zdejší hrad z roku 1341 pobořil dobýváním Jiří z Poděbrad a zachovala se jenom mohutná zřícenina.

Posázavský Pacifik: Nenechte si ujít návštěvu kláštera

Co můžete vidět na trati Posázavského Pacifiku z Čerčan do Světlé nad Sázavou? Ze Zlenic se můžete vydat na zříceninu hrádku Zlenice, založeného už kolem roku 1300 a známého i z literatury (román Radovana Šimáčka, Zločin na Zlenicích hradě L.P. 1318). Dále se dostanete do Sázavy-Černých Bud. Návštěvu zdejšího kláštera byste si neměli nechat ujít, vždyť je spjatý s naší ranou středověkou historií. Založil ho svatý Prokop někdy kolem roku 1033. Vystavěn zde byl i velkolepý gotický chrám, který bohužel zůstal nedokončený.

Vypravte se na zámek i hrad

Kam vás koleje Posázavského Pacifiku zavedou dále? Do Ratajů nad Sázavou. Vystupte v Ratajích a vydejte se ke zdejšímu krásnému renesančně a barokně přestavěnému zámku. Pokud jste znalci počítačových her, jistě víte, že právě historie obce Rataje a okolí se stala předlohou pro celosvětově známou českou počítačovou hru Kingdom Come: Deliverance. Jestliže hru znáte, bude pro vás jistě zajímavé si okolí projít. Pokud ale máte raději středověkou architekturu, opusťte vlak na zastávce Český Šternberk a vypravte se na stejnojmenný hrad tyčící se na skále nad řekou. Založen byl už roku 1240.

Šťastnou cestu až na konečnou

V Kácově vás nadchne barokní zámek také umístěný hned nad řekou Sázavou. Působivá je i Zruč nad Sázavou, kde byl na místě původního hradu ze 16. století vybudován rozsáhlý pseudogotický zámek z 19, století. Jeho majitelem byl významný železniční stavitel Jan Schebek, to si stojí za to připomenout – vždyť cestujete vlakem. Významnou stanicí je také Ledeč nad Sázavou známá hradem ze 13. století, ovšem přestavěným roku 1556 do renesanční podoby. Konečnou je Světlá nad Sázavou, kde z renesanční tvrze vznikl v letech 1868-1873 dnešní velkolepý zámek. Ať už jste si vybrali kterýkoliv úsek cesty Posázavským Pacifikem, přejeme šťastnou cestu.

Reklama

Reklama

Zdroj: https://www.pacifikem.cz/, https://www.ceskedrahy.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/posazavsky-pacifik-legendarni-trat-ceskeho-trampingu, https://posazavsky-pacifik.cz/, https://www.railtarget.cz/osobni-doprava/tip-na-prazdninovy-vylet-posazavskym-pacifikem-po-legendarni-trati-ceskeho-trampingu-6255.html, BERKA, Miroslav. Posázavský Pacifik. Praha: Nakladatelství dopravy a spojů, 1991. ISBN 80-7030-135-X. Kapitola Modřany – Vrané nad Vltavou – Dobříš, s. 28.Martin Navrátil, František Pleva, 100 let místní dráhy Světlá – Ledeč – Kácov. Posázavský Pacifik, 2003. ISBN 80-903107-1-0,

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu