Pilsner fest: Nenechte si ujít víkendovou oslavu plzeňského piva
Příjemnou tradicí se stal Pilsner fest, svátek na počest vyrobení první várky slavného plzeňského piva Pilsner Urquell. Stalo se tak 5. října 1842, kdy plzeňský sládek Josef Groll uvařit úplnou novinku, kterou dosud nikdo neznal – světlý spodně kvašený ležák, který se nechává 30 dní zrát, tedy ležet, a odtud také má svůj název. Získal si své příznivce a zajistil si nebývalou proslulost. Celý svět nové pivo převzal. Groll bez nadsázky provedl revoluci ve výrobě piva.
Slavná brána závodu
Od roku 1856 se plzeňský ležák také exportuje. V roce 1892 byla na den přesně 5. října na oslavu 50. výročí první várky plzeňské chlouby vztyčena hlavní brána pivovaru. Ta je dodnes jeho symbolem. Dovnitř brány byly vloženy i dobové fotografie a noviny. Ovšem výroba piva má v Čechách mnohem delší historii. Ještě než se 5. října 2024 vydáte směr Plzeň na Pilsner fest, pojďme do ní společně nahlédnout.
Pilsner fest je holdem žateckému červeňáku
Výroba piva v českých zemích má velice dlouhou tradici. Už v roce 869 u nás rostl chmel. Slované vařili chmelené pivo. Ve středověku šlo hlavně o svrchně kvašená piva. Jako ideální půda se ukázala ta červená jílovitá na Žatecku, která dobře udržuje vlhkost. Odrůda chmele Žatecký poloraný červeňák je světově proslulá. Samozřejmě, že dnešní plzeňský ležák se vaří právě z něho. Ochutnat ho můžete právě na Pilsner festu. První doložený pivovar vznikl v pražském břevnovském klášteře a vařením piva se tu zabývali mniši. Svatý Vojtěch se na ně v roce 993 zlobil za to, že věnují více energie vaření zlatavého moku než duchovní péči o svoje ovečky a výrobu piva jim proto zakazoval.
První písemná zmínka o chmelu
Pokud jde o skutečně doložená fakta, potom zřejmě úplně nejstarším písemným dokladem potvrzujícím pěstování chmele u nás je Nadační listina knížete Břetislava I., která pochází z období let 1034-1055, přesné datum bohužel nevíme.
Museli dávat desátek
Hovoříme-li o úplně nejstarší zmínce o vaření piva u nás, pak máme na mysli Nadační listinu Vyšehradské kapituly, kde první korunovaný český král Vratislava II. zhruba v roce 1088 udělil této kapitule desátek chmele z obce Desná, aby kapitula mohla vařit svoje pivo. Odevzdávat desátek, tedy desetinu chmele církvi bylo naprosto běžné. Tato daň byla zrušena teprve v roce 1848. Výroba piva prosperovala už od středověku, a i když se přes naše území přehnala lecjaká válka, vždycky se vzpamatovala. Mnozí považovali pivo za lék.
Tekutý chléb středověku
„Pivo nechává narůstat masové partie člověka a dobrotou této obilné šťávy dává i pěkné zbarvení v obličeji. Čistá voda naproti tomu člověka oslabuje a někdy vede, není-li člověk v jádru zdráv, ke tvorbě hlenů v oblasti plic, protože voda obsahuje vady a nemá velkou hodnotu,“ napsala už ve 12. století německá křesťanská mystička Hildegarda z Bingenu. Ve středověku mohl pořádný žejdlík piva nahradit i jídlo. Ne nadarmo se mu přezdívalo tekutý chléb a hojně se pilo i u nás. I když středověké pivo vypadalo a chutnalo jinak, než to dnešní. Asi byste si na něm moc nepochutnali. Jak už jsme podotkli, revoluci v pivovarnictví způsobilo v polovině 19. století právě spodně kvašené plzeňské.
Plzeňské lákalo i slavné osobnosti
Posezení v hospodě u dobře vychlazeného piva si v 19. století nenechala ujít ani spousta slavných osobností v minulosti. Třeba v Praze U Fleků rádi sedávali spisovatelé Jan Neruda a Alois Jirásek, občas se tam zastavila i zpěvačka Ema Destinnová a malíř Mikoláš Aleš. Sedával tu i loupežník Václav Babinský, ovšem inkognito, nechával si říkat falešným jménem Adam Müller. K Pinkasům zase rád zavítal historik František Palacký nebo herci Jiří Voskovec a Jan Werich. Mimochodem krejčí Jakub Pinkas si v dubnu roku 1843 nechal od přítele dopravit dvě vědra plzeňského ležáku. Je z něho tak nadšený, že se vykašle na krejčovské řemeslo a otevře zmiňovanou hospodu, která stojí a padá s kvalitním plzeňským.
Pilsner fest ukáže nejlepší pivovarskou trasu Evropy
Plzeňský pivovar je skutečně národním klenotem, na který můžeme být právem pyšní. I cizinci, kteří přijedou k nám, se v duchu pivní turistiky jedou podívat do Plzně. „Světoznámý věhlas má i naše pivo. Ostatně v Plzni máme nejlepší pivovarskou návštěvnickou trasu v Evropě a Plzeňský Prazdroj letos v březnu získal prestižní ocenění WorldTravel Awards 2024,“ uvádí ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller.
Pilsner fest nejenom ve znamení hudby
Na letošním Pilsner festu se 5. října 2024 představí spousta známých a zajímavých kapel zvučných jmen. Namátkou můžeme jmenovat Buty, Sto zvířat, Xindla X nebo Monkey Business. Nejde ale jenom o zlatavý mok a muziku, i když posedět u plného půllitru a zaposlouchat se do oblíbených tónů, to je záruka příjemné pohody. Organizátoři ale pro vás nenachystali jenom tohle. Zažijete toho mnohem více. Určitě vás nadchne parádní kuchařská show Jana Punčocháře, šéfkuchaře a porotce v reality show MasterChef Česko, známá a populární osobnost naší gastronomie.
Naučte se správně čepovat
Pokud je součástí vašeho životního stylu zajít si do oblíbené hospůdky na jedno a máte rádi, když je pěkně napěněné, potom bude podle vašeho gusta určitě škola čepování. V ní se naučíte, jak byste měli správně načepovat oblíbený Pilsner Urquell. A co dál? Prima zážitek slibuje zábavná interaktivní show Prostě na pivo, kterou vás s grácií provede sládek Vojta Homolka. Humor a dobrou zábavu nabídne také talkshow Pavla Anděla, který představí svoje hosty. Akci moderuje oblíbená, známá a půvabná herečka Markéta Hrubešová.
Exkurze potěší
Každého milovníka piva samozřejmě zajímá, jak se jeho oblíbený mok vlastně vyrábí. To vědí sládkové a ostatní pracovníci plzeňského pivovaru lépe než kdokoliv jiný. Proto pro vás stejně jako v minulých letech přichystali speciální prohlídky pivovaru. Nakouknete do zákulisí výroby piva, na místa v pivovaru, kam se veřejnost běžně nedostane. Toho rozhodně musíte využít.
Pilsner fest umožní nahlédnout pod pokličku výroby piva
Nabízí se dva prohlídkové okruhy, můžete si vybrat jeden z nich nebo klidně oba. První se jmenuje Pilsner Fest prohlídka – Pivovarská řemesla. Přiblíží vám podrobně tradiční výrobu piva. Tyto prohlídky budou 5. října 2024 probíhat od 10:00 do 18:00 hodin, začínají každých 15 minut. Trvají 70 minut a stojí na osobu 200 Kč. Musíte si ale čas předem rezervovat, zájem bude veliký. Pokud byste to nechali až na místo, budete mít smůlu.
Pilsner fest: Rovnou do srdce pivovaru
Druhým prohlídkovým okruhem je Pilsner Fest prohlídka – Generální ředitelství. Když si ji vyberete, dostanete šanci zavítat do samotného srdce plzeňského pivovaru. Tyto prohlídky budou probíhat od 10:00 do 17:00 vždy v intervalu 30 minut a jsou dlouhé celkem 60 minut. I v tomto případě za prohlídku 200 Kč na osobu a také je nutné si její čas předem rezervovat.
Zaskočte i do města
Pokud vám po pořádné degustaci plzeňského, nabitém doprovodném programu a prohlídkách pivovaru zbude trocha času, nebo pokud se třeba rozhodnete si pobyt v Plzni prodloužit ještě o jeden den, rozhodně stojí za to se trochu porozhlédnout po Plzni. Vaši pozornost si rozhodně zaslouží městská památková rezervace v centru a katedrála svatého Bartoloměje, která se pyšní nejvyšší kostelní věží u nás. Zdejší Velká synagoga je druhá největší v Evropě.
Muzeum porcelánu i strašidel
Zastavit se můžete také v Západočeském muzeu, kde se seznámíte nejenom s místní historií, ale uvidíte i skvostný míšeňský porcelán. Samozřejmě Prazdroj má svoje Pivovarské muzeum, ze kterého se dostanete do plzeňského historického podzemí. Na náměstí Republiky se v podzemí hotelu Central nalézá Muzeum strašidel, které také stojí za vidění. Určitě víte, že Plzeň osvobodili v roce 1945 Američané, což připomíná Patton Memorial Pilsen muzeum. Zkrátka vyberte si, co vás nejvíce baví.
Zdroj: https://www.pilsner-urquell.cz/, https://www.ceskyslad.cz/pivo-historie-pivovarnictvi/, https://beerweb.cz/o-pivu/historie-piva-v-cechach, https://www.pilsner-urquell.cz/pilsner-fest, https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_kulturn%C3%ADch_pam%C3%A1tek_v_Plzni, https://cs.wikipedia.org/wiki/Plze%C5%88, https://www.prazdroj.cz/nas-pribeh/historie, https://www.czechtourism.cz/cs-CZ/Novinky/Archiv/2024/09/Vysledek-analyzy-Ceska-gastronomie-je-na-vzestupu, , ,