Naučná stezka Olšanskými hřbitovy nejenom po stopách slavných

Olšanské hřbitovy, oddělení I
Foto: ŠJů / Creative Commons / CC BY 4.0 / https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

Pokud patříte k fanouškům temné turistiky, tedy putování na místa spojená se smrtí či tragickými událostmi, možná vás zaujme Naučná stezka Olšanskými hřbitovy. Přinese vám stručné seznámení s největším současným pražským pohřebištěm. To se rozkládá v místech, kde kdysi bývala osada Olšany, ležící na rozhraní dvou současných pražských čtvrtí Vinohrad a Žižkova. Správcem stezky je Římskokatolická farnost u kostela sv. Prokopa v Praze 3-Žižkově.

Reklama

Naučná stezka Olšanskými hřbitovy má dobré spojení

Stezka začíná na pražském Žižkově u kostela sv. Rocha, Šebestiána a Rozálie, který stojí na Olšanském náměstí přímo na křižovatce ulic Olšanské a Jičínské. Dostanete se sem velmi snadno městskou hromadnou dopravou, nejlépe tramvají, když vystoupíte na zastávce Olšanské náměstí. Na jiném místě Olšanského náměstí má stejnojmennou zastávku i autobus číslo 136. Také se sem můžete projít ze stanice metra Flora na trase A. Stezka je tedy velmi dobře dostupná.

Lehká temná turistika

Jde o lehký výšlap po hřbitově, který můžete podniknout nejenom teď, v době blížících se svátků Všech svatých a Památky zesnulých, ale vlastně po celý rok, pokud bude alespoň trochu příjemné počasí. Jak z výše uvedeného vyplývá, terén není těžký a zvládnou ho v podstatě všichni. Nejde přímo o značenou cestu, ale o tipy na zajímavé body, které byste na Olšanských hřbitovech neměli minout, protože jsou pozoruhodné. Není to pevně daná trasa, vy sami si můžete podle vlastního vkusu najít místa, která vás zajímají.

Původní morový hřbitov

Naučná stezka Olšanskými hřbitovy obsahující 70 zastávek začala vznikat v roce 2006. Jejím autorem se stal římskokatolický farář Miloš Szabo z už připomínané Římskokatolické farnosti u kostela sv. Prokopa v Praze 3-Žižkově. Na místě dnešních Olšanských hřbitovů vznikl v 17. století morový hřbitov současně s kaplí, kterou zasvětili sv. Rochovi, Šebestiánovi a Rozálii, patronům proti moru. Vaše cesta tedy začne na místě kapličky, která přinesla zrod této lokality se zvláštní atmosférou. Později byl hřbitov otevřen veřejnosti a pozvolna se rozrůstal. Dnes se rozkládá na ploše větší než 50 hektarů.

Na co Naučná stezka Olšanskými hřbitovy chtěla upozornit?

Možná i vaše rodina vlastní někde v prostorách Olšanských hřbitovů hrob. Nejsou zde ale pohřbeni pouze obyčejní lidé, nýbrž i řada slavných postav z oblasti našeho kulturního a společenského života. Právě jejich náhrobky jsou častým cílem hřbitovních turistů, kteří jim chtějí vzdát úctu. Naučná stezka chtěla v této oblasti pozvolna zpracovat všechna hřbitovní oddělení. Cílem je upozornit na dávné, zapomenuté náhrobky, jejichž čitelnost je dnes už obtížná a zinventarizovat je.

Reklama

Rodí se nová podoba stezky

Cílem se stalo ukázat návštěvníkům Olšanských hřbitovů, kde leží slavní lidé. Díky práci faráře byla zmapována oddělení I, II, III a IV. Jednotlivé zastávky měla čísla uvedená na základě toho, jak byla postupně do stezky přidána. V terénu vlastního hřbitova proto nešla obvykle přesně za sebou. Problém byl, že v průběhu let se původní stezka z roku 2006 dostala do velmi špatného stavu, vlastně už prakticky neexistovala. Proto se Hřbitovy a pohřební služby hl. m. Prahy dohodly s jejím autorem Milošem Szabo o její obnově v letech 2023-2027. První etapa stezky byla představena veřejnosti v listopadu roku 2023. Ta obsahuje dva panely v oddělení I a 21 panelů v oddělení II. Postupně přibydou další.

Vzdělávací trasa

Délka původní Naučné stezky Olšanskými hřbitovy činila zhruba jeden kilometr. Na svých zastaveních připomínala jména divadelníka Václava Tháma, loutkáře Václava Matěje Krameria, Václava Klimenta Klicperu, autora divadelních her, básníka a novináře Karla Havlíčka Borovského, divadelníka Ladislava Stroupežnického, básníky Františka Ladislava Čelakovského a Karla Sabinu, jazykovědce Josefa Jungmanna, malíře Františka Ženíška, spisovatelku Karolínu Světlou.

Zapomenutá jména

Nová podoba stezky představí i spoustu dalších jmen, o kterých jste zřejmě dosud vůbec nic netušili. Možná vás krátká informace o nich zaujme a až se vrátíte zpátky domů z procházky, dostanete chuť se o nich dozvědět trochu více. Většinou jde o zajímavé osobnosti, které nějakým způsobem vynikly ve svém oboru, ale dnes už jsou zapomenutí. Stojí za to jejich dílo znovu objevit. Procházka po hřbitově tak přináší i pozoruhodnou exkurzi do historie.

Naučná stezka Olšanskými hřbitovy vypovídá o dobové architektuře

Kromě toho je Naučná stezka Olšanskými hřbitovy také zajímavým svědectvím o architektuře. I náhrobky nejenom na tomto pražském hřbitově a v rámci zmiňované stezky totiž podléhají stavebním slohům a módě, i když jde o velice drobné stavby. Někde najdete prostý náhrobek, jinde honosný a nákladný. Vypovídá to i o bohatství a sociálním statusu rodiny.

Reklama

Díla slavných sochařů

Na pražských Olšanských hřbitovech nejsou výjimkou ani skutečně krásná a unikátní díla české funerální plastiky, tedy hřbitovního sochařství. Namátkou tu narazíte třeba na tvorbu slavných sochařů Josefa Zítka, Josefa Václava Myslbeka, Stanislava Suchardy nebo Ladislava Šalouna a dalších. Z těch současných třeba Olbrama Zoubka. U hlavního vchodu do Olšanských hřbitovů jsou k dostání letáčky s mapkou upozorňující na hroby některých slavných osobností nebo na významné funerální plastiky známých tvůrců. Proto toulání se po hřbitovech nejspíše přivábí i ctitele sochařství a architektury.

Reklama

Zdroj: https://www.stezky.info/naucne-stezky-praha/ns-olsanske-hrbitovy.htm, https://www.naucne-stezky.cz/naucna-stezka-olsanske-hrbitovy/, https://www.novinky.cz/clanek/cestovani-tipy-na-vylety-olsanskym-hrbitovem-po-stopach-historie-slavnych-osobnosti-73553, https://www.kamsevydat.cz/olsanske-hrbitovy-2/, https://www.hrbitovy.cz/hrbitovni-sluzby/hrbitovni-spravy/hrbitovni-sprava-olsany/olsanske-hrbitovy/, https://www.facebook.com/events/1005720330656001/, , https://www.facebook.com/pkrecek.P3/posts/prvn%C3%AD-etapa-nov%C3%A9-nau%C4%8Dn%C3%A9-stezky-na-ol%C5%A1ansk%C3%BDch-h%C5%99bitovech-je-hotov%C3%A1-autorem-my%C5%A1len/741222578023155/,

Reklama
Zavřít reklamu