Labská cyklostezka: Na kole malebným údolím řeky
Spousta lidí si dovolenou neumí představit bez aktivního pohybu. Labská cyklostezka je výzvou pro všechny, i aktivní sportovce. Kolo patří u nás k velmi oblíbeným sportovním náčiním. Průzkum United Assistance z roku 2019 říká, že na jednu domácnost u nás připadá 1,23 jízdního kola. Asi 4 % lidí v České republice jezdí na kole i do práce a pravidelným projížďkám se věnuje cca 35,5 % lidí, což je poměrně hodně. Patříte mezi tuto třetinu cyklistického národa a neumíte si představit dovolenou bez jízdního kola? Potom je Labská cyklostezka ta pravá volba pro vás.
Labská cyklostezka měří téměř 1300 km
Můžete se vydat už od pramene Labe v Krkonoších a pokračovat po jeho toku dál. Labská stezka však nekopíruje vždy 100 % tok řeky. Najdete tu okliku podél Vltavy až do Prahy. Kdyby šlo jenom o samotný tok Labe, pak by celá Labská cyklostezka počínaje pramenem řeky a konče jejím ústím do Severního moře ve městě Cuxhaven měřila zhruba 1 100 kilometrů. Vzhledem ke zmiňované oklice je to ale o něco více, cca 1 270 kilometrů.
Celou trasu zvládnete za dva týdny
Z výše uvedených údajů je jasné, že vede nejenom Českou republikou, ale pokračuje dál do Německa. Její délka je úctyhodná. Pokud byste se během svojí dovolené rozhodli zdolat celou její trasu, potřebovali byste na to pravděpodobně asi 14 dní času. Samozřejmě si ale můžete vybrat jenom určitý úsek podle svého gusta a času. Například úsek ze Špindlerova Mlýna do Prahy je dlouhý asi 260 km. Špindlerův Mlýn je velmi dobrým výchozím bodem, protože je zde velmi dobré dopravní spojení.
Provádí se i sčítání cyklistů
Není špatné zvolit jako start právě Špindlerův Mlýn. Stejně tak se ale můžete na Labskou cyklostezku připojit na celé řadě dalších míst, kam jezdí vlak. Česká část Labské cyklostezky je dlouhá 370 km a je i mimořádně malebná. Jde o velmi populární trasu, na několika místech se dokonce provádí sčítání, kolik cyklistů zde v rámci svých výletů části úseků stezky projelo. Například v Poděbradech za rok 2020 napočítali přes 300 tisíc cyklistů.
Na zajímavé turistické cíle je Labská cyklostezka bohatá
Labská cyklostezka nabízí spoustu atraktivních turistických cílů, a to ve všech čtyřech krajích, které v České republice protíná. Už samotný začátek u pramenů Labe v Národním parku Krkonoše stojí za to. Zastavte se u přehrady Les Království dobudované v roce 1920. Jde o technicky plně funkční pseudogotický architektonický skvost, v bývalém domku hrázného můžete navštívit i expozici o její historii.
Podívejte se do ZOO i nemocnice pro veterány
Milovníci zvířat by si neměli nechat ujít další zastávku, a to ZOO Dvůr Králové, která je proslavená tím, že se už od 60. let 20. století zaměřuje zejména na chov afrických zvířat a má charakter safari. Barokní hospitál Kuks z počátku 18. století, útočiště pro válečné veterány, zase musí navštívit ti, kteří mají rádi časy dávno minulé. Rozhodně se podívejte dovnitř, seznamte se se stavebním vývojem, osobností stavitele Františka Antonína Šporka i řádu milosrdných bratří, kteří se o veterány starali.
Zahrajte si na vojáky bránící pevnost
Zajímavá je i návštěva pevnosti Josefov v Jaroměří, vojenského opevnění vybudovaného na rozkaz císaře Josefa II. v 80.-90. letech 18. století. Tajuplné podzemní chodby jsou ozářeny voskovými svícemi, takže si můžete na vlastní kůži užít pocit vojáka bránícího pevnost před nepřítelem. První úsek Labské cyklostezky můžete završit v Hradci Králové, věnném městě českých královen s bohatou historií. Projděte se jeho centrem a obdivujte skvostné stavby architektů Josefa Gočára a Jana Kotěry.
Labská cyklostezka vás dovede i do města perníku
Další etapa Labské cyklostezky pokračuje na území Pardubického kraje. Dominantou, kterou byste neměli minout, je Kunětická hora. Pokračovat budete do Pardubic, města perníku a koní. Tady stojí za návštěvu historická část města, od Zelené brány přes Pernštýnské náměstí až k zámku. Nahlédněte i do expozic zámku. Dále u vsi Břehyně minete nádherný a rozlehlý chovný Břehyňský rybník.
Pojeďte za koňmi i malebnou rovinou
Ke koníčkům se ještě vrátíte, ale tentokrát z trochu jiné strany, než je Velká Pardubická. Cestou totiž narazíte na Národní hřebčín Kladruby nad Labem, chovnou stanici běloušů, kteří patří k českému plemeni starokladrubských koní. Jde o jednu z památek na seznamu UNESCO. Vzápětí se přesunete už na území Středočeského kraje. Pojedete malebnou a úrodnou rovinou s krásnými městy jako je Kolín, Poděbrady, Nymburk a Mělník, až se dostanete k soutoku Labe a Vltavy.
Obdivujte moderní obrazy
Ovšem pozor, Labská cyklostezka tady ještě ani zdaleka nekončí. Nebudete-li chtít si odskočit do Prahy. Můžete se už na území Ústeckého kraje vydat do půvabného městečka Roudnice nad Labem, které se pyšní krásným zámkem. V jeho jízdárně se nachází rozsáhlá Galerie moderního umění 19. a 20. století a podívat se zde můžete například na obrazy Antonína Slavíčka.
Labská cyklostezka míří do další vojenské pevnosti
Josefovskou pevnost už jste viděli, teď se můžete podívat do Terezínské pevnosti, která vznikla ve stejné době a také z popudu císaře Josefa II. V průběhu 2. světové války zde byl koncentrační tábor, na paměť válečných útrap zde vznikl Památník Terezín. Objekt Malé pevnosti je nyní národní kulturní památkou. Pokračovat budete do Litoměřic, kterým se pro jejich úrodnost přezdívá Zahrada Čech.
Za pískovcovými skvosty Českosaského Švýcarska
Průmyslové Ústí nad Labem vás uvítá svojí dominantou, hradem Střekov tyčícím se nahoře na skále. Kromě výstavy přibližující historii středověkého hradu se tu koná celá řada kulturních akcí.
Když se dostanete až do Děčína, považovaného za jedno z nejzelenějších měst u nás, jste už téměř na hranici s Německem. Údolí řeky zde svírá Labský kaňon, nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě. Vychutnáte si krásy Národního parku České Švýcarsko s mnoha rozmanitými pískovcovými útvary.
Ubytování s logem smějícího se kola
Po celé trase Labské cyklostezky si můžete zajistit ubytování. Výhodně také můžete kombinovat jízdu na kole s cestováním vlakem, pokud si budete chtít odpočinout. Výborné podmínky najdete v ubytovacích zařízeních s logem smějícího se jízdního kola a heslem Cyklisté vítání. Důležité je, že se v nich skvěle postarají nejenom o vás, ale také o vaše jízdní kolo. Takže šťastnou cestu podél celého toku Labe.
Zdroj: https://www.elberadweg.de/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Labsk%C3%A1_cyklotrasa, https://cs.wikipedia.org/wiki/Cyklistika_v_%C4%8Cesku, https://www.ceskovdatech.cz/clanek/135-cesko-na-dvou-kolech/, https://www.cyklistevitani.cz/, ,