Které památky můžete v Praze navštívit zadarmo?

Foto: Bengt Oberger / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Spousta památkových objektů v hlavním městě Praze se dá navštívit úplně zadarmo, jenom to málokdo tuší. Pokud chcete, aby na vás dýchla historie a stálo vás to jenom trochu času, poradíme, kam se vypravit.

Reklama

Historické sídlo Senátu

Od 6. dubna letošního roku si můžete bez poplatků prohlédnou některé vybrané prostory Senátu Poslanecké sněmovny ČR, který sídlí ve Valdštejnském paláci na pražské Malé straně. Můžete se sem dostavit každou sobotu v časovém rozmezí od 9.00 – 16.00 hodin, přitom poslední vstup je v 15.30 hodin. Výchozím bodem k prohlídce je recepce C2. Projít se můžete také ve Valdštejnské zahradě.

Nejznámější pražský chrám zadarmo

Přivítá vás také nejvýznamnější chrám v Praze, kde se konaly korunovace českých králů a královen, leží zde ostatky mnoha našich panovníků, konají se tu významné bohoslužby. Už nejspíše tušíte, že máme na mysli pražskou katedrálu svatého Víta. Zadarmo se dostanete na Pražském hradě do její novogotické přední části. Za vstup na vyhlídkovou věž se ale už platí.

Do Zlaté uličky po otevírací době

A co další objekty Pražského hradu, jak je to se vstupem do nich? V době otevírací doby dalších objektů na Pražském hradě je vstup do Zlaté uličky placený. Od 1. listopadu do 31. března, tedy v zimní sezóně je vstup od 16:00 hodin volný. V letní sezóně čili od 1. dubna do 31. října je volný vstup od 18:00 hod.

Nejužší ulička v Praze

Další zajímavostí, kterou v Praze můžete objevit zadarmo, je Nejužší ulička v Praze. Tato úzká pěší ulička se nachází na Malé Straně nedaleko Karlova mostu, poblíž restaurace Čertovka. Ulička, která je široká pouhých cca 50 centimetrů a je dokonce vybavena semaforem, který reguluje pohyb chodců. Procházka touto uličkou je zajímavým zážitkem a je také zcela zdarma.

Reklama

Zadarmo za Jezulátkem

Skvělým tipem na podzimní procházku, která vás nebude stát ani korunu navíc, je návštěva kostela Panny Marie Vítězné a Pražského Jezulátka a muzea Pražského Jezulátka na pražské Malé Straně v Karmelitské ulici. Otevřeno je od pondělí do soboty 9:30-17:00 hodin, v neděli potom 13:00-18:00 hodin. Vždy samozřejmě zadarmo.

Vzácný dar klášteru

Už samotná prohlídka kostela stojí za to. Jde o částečně renesanční, částečně raně barokní stavbu vybudovanou německy mluvícími luterány v letech 1611–1613. V roce 1620 císař Ferdinand II. předal kostel řádu bosých karmelitánů. Přes kostel, také vchodem nacházejícím se napravo od hlavního oltáře, nahlédnete do muzea Pražského Jezulátka. Jeho sošku darovala roku 1628 klášteru bosých karmelitánů u kostela Panny Marie Vítězné pobožná Polyxena z Lobkovic byla do kostela umístěna trvale roku 1641.

Působivá expozice šatů a betlémů

Co zajímavého v kostele uvidíte? Seznámíte se s tradicí oblékání sošky Pražského Jezulátka. Prohlédnete si různé historické šaty pro Jezulátko včetně těch, které darovali věřící z mnoha různých zemí. Uvidíte šaty od císařovny Marie Terezie, korunku darovanou papežem Benediktem XVI. při jeho návštěvě kostela v roce 2009, historickou rokokovou korunku Pražského Jezulátka, šaty z Koreje, Mexika, Filipín, Itálie, Polska a mnoha dalších zemí. Prozkoumáte fotografie sošky v šatech různých liturgických barev v její skutečné velikosti. Kromě toho vás čeká i výstava betlémů z různých zemí světa.

Blízkost a láska Boha

Šatník sošky obsahuje asi 300 kusů oděvů, ovšem ne všechny jsou samozřejmě použitelné. I když nepatříte mezi věřící, tradice oblékání Jezulátka a úcty k němu je zajímavá. Jezulátko má zprostředkovat svojí dětskou něhou blízkost a lásku Boha. Rozhodně jde o zajímavou návštěvu, která vám zpestří podzimní čas. Dozvíte se leccos z historie a budete mít čas zastavit se v každodenním shonu.

Reklama

Zadarmo po stopách parašutistů

Pokud vás zajímá historie, zaskočte si také do pravoslavného kostela svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici na Novém Městě, který v roce 1942 poskytl úkryt sedmi parašutistům, kteří provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Expozici připomínající jejich osudy najdete před kostelní kryptou a v ní. Je tu i spousta unikátů a audiovizí. Připomenete si celou historii Protektorátu Čechy a Morava, přípravu a průběh operace Antropoid. Dostanete se sem zadarmo od úterý do neděle 9:00 – 17:00 hodin.

Za osudy odbojářů zadarmo

U historie 2. světové války ještě chvíli zůstaneme. Zadarmo totiž můžete navštívit i další památku, která s ní bezprostředně souvisí. Jde o Petschkův palác, kde je Památník českého odboje 1939–1945. Nacházelo se zde řídící centrum úřadovny gestapa u nás a mnoho našich odbojářů tu strávilo kruté chvíle mučením. Stojí za to si to připomenout a vzdát jim úctu za jejich odvahu. Provozovatelem expozice je Český svaz bojovníků za svobodu a prohlídku si můžete objednat v jeho sekretariátě telefonicky nebo e-mailem.

Tipy na venkovní procházky

Pokud chytnete ještě pár pěkných podzimních dní na venkovní procházku, zajděte od 1. listopadu 2024 do pražské Botanické zahrady v Troji. Až do konce března příštího roku byste se měli do venkovních expozic dostat zadarmo. Také venkovní expozice botanické zahrady Univerzity Karlovy jsou k dispozici bez placení.

Reklama
Reklama

Zdroj: https://www.hrad.cz/cs/prazsky-hrad-pro-navstevniky/navstevnicke-objekty/katedrala-sv.-vita-10262, https://www.senat.cz/informace/pro_verejnost/prohlidky_senatu/otevreni_valdstejnskeho_palace.php, https://www.kamvpraze.info/zdarma.htm, https://www.hrad.cz/file/edee/2024/01/cenik-sph-platny-od-1.-3.-2024-20240103-132613.pdf, https://www.hrad.cz/cs/prazsky-hrad-pro-navstevniky/navstevnicke-objekty/zlata-ulicka-10263#from-list, https://www.pragjesu.cz/, https://www.pragjesu.cz/historie-kostela/, https://www.pragjesu.cz/historie-a-ucta/, https://www.pragjesu.cz/oblekani-jezulatka/, https://www.vstupzdarma.cz/, https://www.praguest.com/cz/10-fantastickych-mist-v-praze-zadarmo, https://www.vhu.cz/muzea/ostatni-expozice/krypta/, https://bz-uk.cz/cs/vstupne, https://magazin.pametnaroda.cz/pribehy-pametniku/byvaly-palac-zidovskych-podnikatelu-se-stal-obavanou-mucirnou-gestapa, https://bojovnici-za-svobodu.webnode.cz/odbojove-tradice/pamatnik-peckarna/,

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu