Krušnohorská magistrála nabízí vyžití v každém ročním období

Boží Dar v Krušných Horách
Foto: Zorka Sojka / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

Podzim je sice dávno v plném proudu, ale pokud nepanuje psí počasí, není důvod sedět doma. Posledních slunečních paprsků musíte využít. Krušnohorská magistrála je krásná v každém ročním období. Měří celkem 242 km a nabízí různorodé aktivity. Vydejte se na některou z jejích stezek nebo cest. Milovníci přírody si na trase vedoucí přes vrcholky Krušných Hor přijdou na své. Můžete si také odskočit do celé řady známých míst a měst. Jde o hřebenovou cestu s mírně zvlněným terénem, spojující nejvyšší partie Krušných Hor, které patří k nejkrásnějším pohořím Česka. Ať už půjdete pěšky, pojedete na kole nebo v zimě na lyžích, pokaždé se vám otevře nádherný výhled do krajiny plné lesů, luk i rašelinišť.

Reklama

Krušnohorská magistrála pro cyklisty

Pořiďte si dobré boty, abyste mohli jít pěšky, nebo vytáhněte kolo na jeden z posledních letošních výletů krajinou. Krušnohorská magistrála je vhodná jak pro pěší, tak i pro cyklisty. Na výlety na kole je to zde jako stvořené, protože vás čekají dobře upravené široké lesní cesty. Vydat se sem proto mohou bez obav i méně zdatní cyklisté, protože nebudou zdolávat žádný extrémní terén. Na německé straně se souběžně s Krušnohorskou magistrálou vine jedna z německých dálkových cyklotras Saská středohoří – Sächsische Mittelgebirge I-6, můžete si tedy odskočit i do zahraničí. Cyklisté mohou v tomto regionu využít cca 600 km cyklotras, které jsou vzájemně propojeny.

Adrenalin na bobech

Krušnohorská magistrála vám nabídne i další sportovní možnosti včetně těch s nádechem adrenalinu. Například Sport areál Klíny se v zimě mění v útočiště sjezdařů. Jakmile ovšem na jaře roztaje poslední sníh, ze sjezdovek je rázem bikepark pro širokou paletu bikerů. Ti si mohou vybrat různě náročné treky podle svých schopností a zkušeností. V areálu je také bobová dráha s převýšením 130 m. Nahoru vás i s vašimi boby vyveze čtyřsedačková lanovka – sjezd i výjezd je skvělý zážitek.

Sjedete údolí po laně

Další atrakcí je zde Zipline, tedy 2,2 km dlouhá jízda po ocelovém laně nad Šumenským údolím. Budete se pohybovat rychlostí až 75 km ve výšce 150 metrů nad zemí. Nebojte se, budete mít helmu a instruktor vás upoutá do celotělového úvazu. Jakmile dorazíte na protější kopec, instruktor vás přejistí a po další 800 metrů dlouhé jízdě se dostanete k lanovce, která vás vyveze zpátky do areálu. Pořádně při obousměrné jízdě pročistíte hlavu.

Krušnohorská magistrála pro pěší turisty

Možná ale dáte před jízdou na kole nebo adrenalinovými zážitky přednost obyčejné poklidné chůzi. Chcete-li jít pěšky, kde byste měli s putováním začít? Můžete to vzít ze západní strany a jako výchozí bod si vybrat Cheb. Z něj se můžete kolem vodní nádrže Skalka vydat dál. Skvělou zastávkou jsou Františkovy Lázně, které by si zasloužily více času. My se ale tentokrát zaměříme hlavně na přírodu. Mineme Kraslice, krásné a významné město, proslavené hlavně výrobou hudebních nástrojů. Dalším cílem bude Klínovec, který je se svými 1244 metry nad mořem nejvyšších vrcholkem Krušných Hor.

Reklama

Vlčí jámy a Blatenský příkop

Krásný je úsek v okolí Horní Blatné. Určitě vás nadchnou Vlčí jámy a Blatenský příkop. Ovšem Vlčí jáma, která vznikla jako 60 metrů hluboká průrva po propadnutém dolu Wolfgang, je od roku 2019 nepřístupná kvůli sesuvům půdy a padajícímu kamení. Můžete vyrazit na Boží Dar. Odsud do Horní Blatné vede zmiňovaný Blatenský příkop, důležitá technická památka, vybudovaná v letech 1540‒1544. Jde o 12 km dlouhý vodní příkop, který sloužil k zásobování těžařských a hutních provozů v Horní Blatné vodou z říčky Černá. Také se po něm dopravovalo dřevo.

Nejvyšší sopka Střední Evropy

Srdce každého přírodovědce zaplesá na Božidarském rašeliništi. Ovšem i v případě, že od sebe sotva rozeznáte i ty nejběžnější druhy rostlin, odnesete si odsud pěkný zážitek. Ten určitě ještě znásobí pohled na čedičovou horu Špičák. Bývala nejvyšší sopkou ve Střední Evropě. Záleží jenom na vás, zda si vyberete kratší nebo delší úsek pro pěší túru. Existuje spousta možností. Můžete si udělat odbočku k některé z přírodních nebo kulturních zajímavostí podle svých zájmů.  

Krušnohorská magistrála pro lyžaře

Jestliže se do Krušných Hor nestihnete vydat na podzim, můžete cestu podniknout v zimě a část trasy sjet na běžkách. Nachází se na ní několik stop pro běžkaře, které jsou pravidelně udržovány. O které jde? Především o tři úseky, a to 40 km dlouhou stopu Bublava – Boží Dar, 90 km dlouhou cestu od Mezihořského vrchu k Děčínskému Sněžníku, dále ještě úsek Loučná pod Klínovcem ‒ Horní Halže. Můžete zkusit jak klasický běžkařský styl, tak ten volný čili bruslení, to už je na vás. Když je hodně sněhu, je ovšem možné na běžkách projet bílou stopou celé Krušné Hory. Musíte ale počítat s tím, že některé úseky zkrátka nebudou upravené a poradit si s tím. Jestliže vás to neodradí, užijete si jednu z vůbec nejdelších lyžařských běžeckých tras u nás.

Krušnohorská magistrála provázaná s německými cestami

Krušnohorská magistrála končí v Děčíně u Měděnce. Zároveň ale váže na Sněžníku u Děčína přímo na Labskou magistrálu, takže pokud byste si svoje putování chtěli prodloužit o další zajímavý úsek krajiny, nic vám nebrání. Můžete pokračovat v podzimním výšlapu nebo cyklovýletu či zimní lyžařské jízdě dál za našimi hranicemi na navazujících cestách.

Reklama

Reklama

Zdroj: https://www.krusne-hory.cz/cz/blog/krusnohorska-magistrala-cyklotrasy-34, https://www.krusnehory.cz/cs/turisticke-cile/krusnohorska-lyzarska-magistrala-1765.html, https://www.svetoutdooru.cz/krusnohorska-magistrala-na-kole/, https://krusnehorycz.cz/lyzovani/magistrala/, https://krusnohorci.cz/vylet/442-krusnohorska-magistrala, https://kliny.cz/zipline-leto/, https://www.horni-blatna.cz/,

Reklama
Zavřít reklamu