Hrad Křivoklát: Setkejte se s osobnostmi českých dějin
Hrad Křivoklát je jedním z nejvýznamnějších a nejkrásnějších hradů v České republice. Tento historický skvost, jehož počátky sahají až do 12. století, nabízí nejen fascinující historii, ale také množství zajímavých akcí a prohlídkových okruhů. V tomto článku se dozvíte o bohaté historii hradu, jeho významných obyvatelích a zajímavostech, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.
Hrad Křivoklát a jeho počátky
Zatímco jeho počátky sahají do 12. století, skutečně významným místem se hrad Křivoklát stal v polovině 13. století za vlády českého krále Přemysla Otakara II. Nejenom v dětství sem zavítal český král a římský císař Karel IV. Zdejší lesy si oblíbil i jeho syn Václav IV., který zde se svojí družinou velice rád lovil. Nejednou dal přednost štvaní zvěře před státnickými povinnostmi. Protože ho Křivoklát opravdu nadchl, proběhly za jeho vlády rozsáhlé přestavby hradních budov. K podobně radikálním zásahům došlo i v době panování Vladislava II. Jagellonského.
Hrad Křivoklát jako obávané vězení
S Křivoklátem jsou kromě českých králů spjaty i další osobnosti. Hrad totiž sloužil také jako obávané vězení vybavené mučírnou. Celých 16 let v něm v 16. století strávil biskup Jednoty bratrské Jan Augusta, jenom o tři roky méně vyměřili jeho pobočníkovi Jakubu Bílkovi. Ten tu ale zůstal ze solidarity s Augustou po celou dobu jeho věznění. Jejich obhájkyní se stala Filipina Welserová, tajná manželka arciknížete Ferdinanda Tyrolského, která zde žila.
Edward Kelley: Alchymista za mřížemi
Dva a půl roku zde jako vězeň pobýval proslulý alchymista Edward Kelley. Do věže Huderka ho nechal zavřít sám císař Rudolf II., protože chtěl, aby prozradil svoje magické recepty. Slavný podvodník Kelley ale neprozradil nic. Naopak se pokusil o útěk z věže po laně, ale spadl a zlomil si nohu.
Hrad Křivoklát přešel do rukou šlechty
Královský hrad se dostal do rukou Valdštejnů. V roce 1731 ho pak získala hraběnka Marie Anna z Valdštejna jako dědictví svého roku. Protože se už v roce 1723 stala manželkou šlechtice Josefa Viléma Arnošta z Fürstenberka, přešel hrad do majetku tohoto rodu. Definitivně to potvrdil římský císař Karel VI. v roce 1734, když se zřekl možnosti odkoupit Křivoklátsko včetně hradu zpět pro Českou korunu.
Obdivuhodná knihovna
Karel Egon I. Fürstenberk, syn Josefa Viléma, se stal dalším majitelem hradu. Patřil mezi osvícené šlechtice. Jako prezident Královské české společnosti nauk významně podporoval vědu. Do Fürstenberského paláce na pražské Malé Straně zval přední vědce z celé Evropy. Na svém hradě Křivoklátě shromáždil obrovskou knihovnu, která je dodnes pýchou hradní expozice. Čítala 20 000 svazků publikací, dnes jich ale má mnohem více, asi 52 000.
Požár hradu Křivoklát
.Velké neštěstí Křivoklát postihlo 18. srpna 1826, kdy došlo k obrovskému požáru. Oheň zcela zničil velkou část hradních budov. Vše si žádalo nákladnou opravu. Do ní se tehdejší majitel, Karel Egon II. Fürstenberk pustil až 25 let od řádění živlu a už ji do své smrti nezvládl dokončit. Vrátit hradu původní lesk se povedlo teprve jeho potomkům.
Hrad Křivoklát: Památka oceněná na 100 miliónů korun
Majestátní Křivoklát si rod Fürstenberků podržel ve svém vlastnictví i po založení Československa. Roku 1929 ho ale Maximilián Egon II. Fürstenberk nakonec prodal republice, a to včetně celého panství. Hrad byl ve smlouvě oceněn na 100 miliónů korun, panství stát přišlo na 30 miliónů korun.
Prohlídkové okruhy na hradě Křivoklát
Co vás čeká, pokud jsme vás nalákali na bohatou historii včetně té trochu potemnělé spojené s mučením slavných vězňů? Můžete si vybrat ze čtyř základních prohlídkových okruhů. Hradní paláce (základní okruh – reprezentativní prohlídka), Gotické paláce (nejstarší jádro hradu), Celým hradem (zahrnuje oba předchozí a také hradby a věže) a konečně Na hradby a věž (volný okruh bez průvodce). Kromě toho tu probíhá spousta zajímavých akcí.
Nadchněte se pro archeologii: Archeologické léto na Křivoklátě
Máte-li chuť poznat práci archeologa trochu podrobněji, neměli byste si nechat ujít Archeologické léto na Křivoklátě. Odborníci z Archeologického ústavu AV ČR v Praze a v Brně a dalších institucí včetně Národního památkového ústavu vás během série komentovaných prohlídek vybraných archeologických lokalit přesvědčí o tom, že objevovat v zemi stopy dávných kultur je opravdové dobrodružství. Prohlídky budou probíhat během prázdnin od 2. července do 30. srpna 2024.
Podvečerní atmosféra na hradě
Od 12. července do 5. října 2024 si můžete v rámci scénických nočních prohlídek nazvaných
Rudolfínská pastorála aneb klíč je pryč, užít potemnělou atmosféru pozdního večera a začínající noci na hradě. Užijete si spoustu zábavy, dýchnou na vás dávné časy a kdo ví, jestli nepotkáte také nějakou významnou osobnost českých dějin? Hádejte, kdo to bude. Už samotný název leccos napovídá. Máte se na co těšit.
Ve víru tance, v rytmu hudby
Když se na Křivoklát vydáte 13. července 2024, můžete zažít Den tance s tanečníky v dobových kostýmech. Pokud vyrazíte na některý z prohlídkových okruhů, budete mít tento program zdarma. Na hradě má svoje pevné místo i hudba různých žánrů, takže se můžete těšit třeba na koncert skupiny Keks s Michalem Šindelářem, který proběhne 19. července 2024. O dva dny později si vychutnáte kulturní zážitek v podobě muzikálu Království z ledu. V rámci netradiční prohlídky, tzv. Hradozámecké noci můžete 24. srpna 2024 zažít nádhernou ohňovou show a pomalu se tak rozloučit s prázdninami.
Za první republiky bylo lépe
Máte pocit, že za tatíčka Masaryka a první republiky nám bylo blaze, zato teď to s námi jde od desíti k pěti? V tom případě byste na hradě neměli chybět 10. srpna 2024, kdy se tu koná Prvorepublikový den přesně v duchu tehdejších časů. Kapela Dixieland Band připomene dobové šlágry, na módní přehlídce můžete obdivovat eleganci dam a pánů a na skok se tu zastaví i T. G. Masaryk. I v tomto případě máte program zdarma, pokud si koupíte vstupenku do hradu.
Zdroj: https://www.hrad-krivoklat.cz/cs, DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů. Praha: Libri, 2002,