Hrad Kokořín si zamiloval nejenom básník Karel Hynek Mácha

Hrad Kokořín
Foto: Jan Sovka aka sovicka / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Nejde jenom o samotný hrad Kokořín, lákavá je i krajina v jeho okolí. Není proto divu, že je od roku 1976 Chráněnou krajinnou oblastí. Hrad vybudovali ve 13. století a stojí na skále. Z původní tvrze se do dnešní doby dochovalo několik skalních místností, ke kterým se můžete vyšplhat po kamenných schodech. K nejnižší místnosti ze všech dorazíte tunelem, tedy skalní průrvou.

Reklama

Zakladatel hradu Kokořín a mocný pán

První doloženou zmínku o Kokořínu obsahuje listina datovaná 23. dubna 1320. Tehdy vyměnil Jindřich z Osměchova kokořínské panství s Hynkem Berkou z Dubé za Veležice. Šlechtic Hynek Berka z Dubé se ve své době stal významným pánem a kokořínské panství těžilo z jeho vlivu a bohatství. Zřejmě právě on začala budovat vlastní rozsáhlý hrad nedaleko původní tvrze, a to blízko ní.

Na údržbu nebyly prostředky

Ovšem už sto let po svém zrodu byl hrad roku 1427 pobořen husitskými vojsky, protože jeho majitel Aleš Škopek z Dubé se přihlásil ke katolíkům. V dalších letech a staletích se majitelé Kokořína poměrně často střídali, což samotnému hradu rozhodně příliš neprospívalo. Hrad se vícekrát prodával, na opravy a údržbu nebyl čas ani peníze.

Odsouzený majitel

Z celé řady dalších majitelů svým významem ostatní převyšuje hlavně Václav Berka z Dubé a Lipého, který Kokořín získal v roce 1610. Moc dlouho si ho ale neužil, protože během stavovského povstání zastával funkci direktor za panský stav. Logicky po prohrané bitvě na Bílé Hoře musel roku 1620 utéct ze země. V jeho nepřítomnosti ho odsoudili ke ztrátě hrdla, takže se logicky nemohl vrátit a následovalo další velké střídání majitelů Kokořína.

Kokořín přístupný veřejnosti

Bohužel během 17. století zchátral natolik, že se málem stal zříceninou. Nadšeně se sem v 19. století ale vydávaly i známé osobnosti z řad turistů včetně umělců. Zřícenina Kokořína totiž lákala svým půvabem. Hrad malovali Antonín Mánes a jeho půvaby na svých obrazech zachytil i další známý malíř Josef Navrátil. Zavítal sem i básník Karel Hynek Mácha. Jeho dílo Cikání vzniklo právě tady. Přírodu v okolí si velmi oblíbil a často se tu toulal.

Reklama

Maketa hradu probudila zájem

Od úplné zkázy hrad zachránily dobré okolnosti. Naštěstí v roce 1894 prodali tehdejší majitelé Josef a Marie Jírovi hrad Kokořín jistému Václavu Špačkovi. Ten se začal o hrad starat. Zájem o něj zesílil i díky iniciativě Klubu českých turistů. Maketa hradu byla jejich zásluhou k vidění na Národopisné výstavě v Praze roku 1895 a právě s pomocí turistického klubu byla část hradu zpřístupněna veřejnosti.

Velkorysá rekonstrukce Kokořína

Velkostatkář Václav Špaček se v letech 1911-1916 pustil do úspěšné rekonstrukce hradního areálu, jehož dominantu tvoří 38 metrů vysoká válcovitá věž. Hradní komplex během rekonstrukce získal jedno patro a vnitřní místnosti novou výbavu a malby. Kokořín zůstal v majetku rodiny Špačků až do roku 1950, kdy hrad vnukovi Václava Špačka zestátnili. Ovšem po roce 1989 se hrad dostal do restituce a v roce 2006 se z jeho užívání opět těšila rodina Špačků.

Pověsti o loupežnících

Samozřejmě se ke hradu vážou také různé legendy, vždyť co by to bylo za hrad, kdyby nebyl spojen s různými pověstmi? Jedna z nich vypráví o tom, že se Kokořín stal sídlem celé bandy loupeživých rytířů, kterým velel Petrovský z Petrovic. Když došlo ke zmiňované rekonstrukci v režii Václava Špačka, během prací dělníci v hradním sklepení pod věží narazili na lidské kostry. O tom, komu patřilo těchto 22 lidských ostatků se šířily různé teorie. Podle jedné z nich šlo o samotné loupežníky, podle druhé o jejich unesené oběti.

Hrad Kokořín má dva prohlídkové okruhy

Cesta z parkoviště pod hradem Kokořín nahoru je příjemnou procházkou, kterou bez potíží zvládnete i s malými dětmi. Můžete se vsadit, že po celou dobu narazíte na něco ke koukání.

Reklama

První prohlídkový okruh hradu Kokořín s průvodcem startuje u severní hradební zdi a zahrnuje především starý palác. Na druhý okruh už žádný výklad potřebovat nebudete, za to vyšplháte na věž a vychutnáte si krásný výhled z ní. Máte-li v úmyslu skočit do chomoutu a vdávat se či ženit, na Kokoříně máte také jedinečnou příležitost. Tak romantickou kulisu ke svému dni D totiž najdete málokde. Obřady probíhají v Brožíkově síni v 1. patře nového paláce.

Lákají pískovcové skály v okolí

Nezapomeňte se zastavit také ve sklepení hradu, kde je instalována výstava fotografií z let 1888-1972 obsahující nejenom hrad, ale i jeho okolí. A co by vám také nemělo uniknout? Podniknout pořádnou pěší túru v této překrásné krajině plné pískovcových útvarů je pro každého návštěvníka skoro povinnost. Cinibulkova stezka vás zavede na ta nejhezčí místa. Kokořínské pokličky nápadně podobné velikánským houbám rozhodně stojí za trochu času.

Navštivte skalní byt

Kokořínské lesy nabízejí spoustu prostoru k osamělým toulkám, pokud nemáte rádi davy lidí. Zastavte se také u nedalekého rybníka Harasov, který rovněž obklopují krásné skalní útvary. Uniknout by vám neměly ani Čertovy hlavy, pozoruhodné umělecké dílo, které rovnou do skal vytesal sochař Václav Levý. Při pohledu z Vrátenské hory si vychutnáte nádherné panorama okolí. Totéž spatříte i z vyhlídky u skalního útvaru Čapská palice. Na Kokořínsku také stojí za to zaskočit do některého ze skalních bytů, které dřív sloužily chudším lidem jako obydlí. Na skok to máte i k Máchovu jezeru.

Stihnete Kokořín, Housku i Bezděz

Jestli máte návštěvy hradů v oblibě, nedaleko se nachází i hrad Houska a hrad Bezděz, takže celou trojici hradů můžete zvládnout v rámci jednoho výletu. Přibrat můžete i další zajímavý objekt v blízkosti – větrný mlýn ve Vrátně. Mimoto jsou na Kokořínsku i pěkné cyklostezky.

Reklama

Reklama

Zdroj: https://hrad-kokorin.cz/, https://hradkokorin.eu/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Koko%C5%99%C3%ADn_(hrad),

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu