Gastroturistika: Cestujte nejenom za olomouckými tvarůžky

Gasroturistika
Foto: Pixabay - drawsandcooks

Co znamená gastroturistika? Stručně řečeno, když někam jedete nebo jdete na výlet, určitě se také rádi dobře najíte. Spojíte duchovní potravu (návštěva zajímavé akce, atrakce, hradu či zámku) s tou fyzickou (dobrá místní restaurace, kde vám naservírují skvěle připravený pokrm, ideálně z místních sezónních surovin). Všechno se v takovém případě hezky doplňuje.

Reklama

Gastroturistika sází na regiony

Můžete se ale také přímo věnovat gastroturistice. Putovat za nějakou regionální specialitou, kterou vám připraví v autentickém prostředí místní kuchaři. Jaká je kvalita restaurací mimo hlavní město, na to se zaměřila nedávná analýza stavu české gastronomie. Jaké jsou závěry? Zejména v Jihomoravském, Jihočeském a Karlovarském kraji vypadá situace slibně. Tamní restaurace mají velký potenciál, i když pořád je co zlepšovat.

Celosvětový trend

„Cestování za autentickými kulinářskými zážitky či vínem je celosvětový trend a představuje tak pro Česko velký potenciál, který zatím není zdaleka využit. Kromě toho podle mnoha průzkumů turisté, kteří cestují za gastronomií, více utrácí a zůstávají v destinaci déle, tudíž mají větší ekonomický přínos. Také pro cestovatele, kteří za jídlem vyloženě necestují, ale vyhledávají například kulturu či aktivní dovolenou, je dobrá kuchyně klíčovým faktorem při rozhodování o výběru regionu i při hodnocení celkového dojmu z dovolené,“ vysvětluje ředitelka Odboru cestovního ruchu Ministerstva pro místní rozvoj Silvia Doušová. 

Gastroturistika v Česku: Šikovné kuchaře najdete všude

Česko má v tomto ohledu velkou šanci. Plusem je třeba skutečnost, že u nás najdeme šikovné kuchaře na úrovni schopné připravit kvalitní poctivé jídlo napříč celou zemí. Dokážou v různých místech republiky nabízet poctivou českou kuchyni i v moderním pojetí. Ve většině zemí je to naopak – ti nejlepší kuchaři se obvykle stahují do metropole. U nás se za některými známými kuchaři jezdí do regionu, kde provozují svoji restauraci nebo v nějaké vyhlášené restauraci pracují.

Za kvalitou se vyplatí cestovat

Lákadlem jsou především restaurace, které jsou v něčem unikátní. Nabízejí takovou kvalitu, že se vyplatí zajet si do nich, i když jde o větší vzdálenost. Nejde v nich o to mít sáhodlouhý jídelníček, ale spíše se soustředit na speciality a pracovat s kvalitními a čerstvými místními surovinami. Pro spoustu cizinců je třeba důvodem prodloužit si někde pobyt, když nějaká restaurace v místě disponuje michelinským oceněním. Michelinská hvězdička se zrodila v roce 1926 a stala se symbolem restaurace s mimořádně kvalitními pokrmy.

Reklama

Gastroturistika a michelinské hvězdy u nás

Jak je to s michelinskými hvězdičkami u nás? Jednou z nich se pyšní pražská restaurace Field, kde je šéfkuchařem Radek Kašpárek (účinkoval v reality show MasterChef Česko). Hvězdu má i pražská restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise, kde je šéfkuchařem Oldřich Sahajdák, další známá osobnost české gastroscény. Dále pět restaurací drží ocenění Michelin Bib, a to Dejvická 34 (Praha), Divinis (Jíloviště), Na Kopci (Praha), The Eatery (Praha) a Eska, která se ale rozdělila na dva podniky. Dalších dvacet podniků je také uvedeno na michelinském seznamu.

Regionální sladkosti a speciality mají potenciál

Další šancí, jak v gastroturistice uspět je připravovat tradiční zákusky a sladkosti v nejvyšší kvalitě. Na řadě míst najdeme regionální sladkosti spojené s nějakým příběhem. Třeba štramberské uši, hořické trubičky, valašské frgály, miletínské modlitbičky nebo pardubický perník či lomnické suchary. Může ale jít i o jiné speciality, kvůli kterým se vyplatí cestovat, třeba olomoucké tvarůžky mají svoje muzeum. Stále populárnější jsou také různé gastrofestivaly. Například od 3. do 6. října 2024 se na výstavišti Flora Olomouc koná Festival gastronomie a nápojů Olima 2024 a slibuje pestrý program včetně soutěží.  Tentýž víkend, tedy už od pátku 4. října až do neděle 6. října 2024 proběhne v Žítkové ve Zlínském kraji Nomádská hostina s Hugem Hromasem zaměřená na vaření na otevřeném ohni. Poté 5. října 2024 proběhne také Podzimní Street Food Festival Kolín zaměřený na jídlo konzumované na ulici.

České pivo a moravské víno – naše nápojová gastroturistika

Naše nápoje mají v oblasti gastroturistiky dobrý zvuk. Stačí vyslovit pojmy jako plzeňské pivo nebo moravská vína. Bohatá pivní tradice je samostatnou kapitolou naší historie. Ohromnou příležitostí je párování piva s degustačním menu. „Česko má výjimečný potenciál v oblasti pivního turismu, a to díky své dlouhé historii vaření piva, unikátním pivovarům a současnému trendu zážitkového a udržitelného turismu. Naším cílem je ukázat, že cestování za pivem může být nejen o ochutnávce skvělého piva, ale také o poznávání české kultury, tradic a historie. Tuzemské pivovary nabízejí zážitky, které kombinují tradici s moderními inovacemi, což je klíč k lákání bonitních turistů,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller. Ruku v ruce s tím jdou třeba i návštěvy pivních lázní, jejichž popularita raketově stoupá. Počet příznivců gastroturistiky u nás zkrátka stoupá a každý si může vybrat podle svého, co mu nejvíc chutná a spojit to i se spoustou dalších zážitků.

Reklama
Reklama

Zdroj: https://www.czechtourism.cz/cs-CZ/Novinky/Archiv/2024/09/Vysledek-analyzy-Ceska-gastronomie-je-na-vzestupu, https://www.jidlonacestach.cz/michelinske-restaurace-v-cr/, https://www.apetitonline.cz/zajimavosti/26-ceskych-restauraci-ktere-doporucuje-michelin, https://www.dianaella.com/2023/05/22/mapa-ceske-tradicni-regionalni-speciality/, https://akce.flora-ol.cz/olima-2024-festival-gastronomie-a-napoju, https://www.cityevent.cz/podzimni-street-food-festival-kolin-5-10-2024/,

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu