Filmová turistika: Vydejte se do dějišť českých pohádek
Kdo by neměl rád české pohádky, zejména ty klasické, které právem označujeme slůvkem nestárnoucí a můžeme se na ně dívat pořád dokola. Filmová turistika vás zavede přímou cestou k jejich dějištím. Chcete se tam vydat s námi? Ačkoliv se do mnoha z nich nemůžete nyní podívat, protože turistická sezóna je už u konce, dají se obdivovat alespoň zvenčí. Pokud se dostanete do jejich okolí, stojí za to zavzpomínat na slavné pohádkové scény. Nebo máte skvělý tip, kam se vydat v příští sezóně. Můžete vzít s sebou i svoje děti, které určitě mají pohádky také rády a s chutí se podívají na místa, kde se zrodily. Leckde si je můžete připomenout i v rámci prohlídek.
Když filmová turistika vede až k Luciferovi
V zámku v Průhonicích nedaleko Prahy vznikaly scény k příběhu S čerty nejsou žerty, kde se král z chudého království snaží vdát svoji půvabnou dceru za boháče – třeba i samotného pekelníka. Ovšem cesta do samotného pekla se nachází trochu jinde. Tentokrát se točilo pod hradem Sloup. Strmé skalní schody se staly úkrytem a zároveň cestou přímo k obávanému Luciferovi. Ještě ale zaskočíme zpátky do Průhonic. Ty se totiž staly domovem prince Radovana alias Josefa Zimy v Princezně se zlatou hvězdou na čele. V této pohádce ale figuroval i hrad Kokořín.
Filmová turistika vám odemkne vězení pro princeznu
Když se podíváte na romantickou hradní věž na Bouzově v olomouckém okrese, něco vám to nejspíše připomene. Ano, proslulou pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Právě tady nuceně pobývala půvabná Jasněnka, kterou nezapomenutelně zahrála herečka Michaela Kuklová. Okolí uvidíte úplně stejně jako mladý ševcovský tovaryš Jíra, který sem za princeznou přilétal. Hrad Bouzov pocházející z přelomu 13. a 14. století si filmaři opravdu hodně oblíbili. Točila se tu i pohádka Dvanáct měsíčků a pak rovnou i seriál Arabela se vrací aneb Rumburak králem říše pohádek.
Popelčino bydliště
Perlou československé pohádkové tvorby jsou Tři oříšky pro Popelku, bez kterých se neobejdou žádné Vánoce. Až zase s mísou cukroví na klíně budete prožívat Popelčin příběh, připomeňte si, že statek, kde žila, je hrad Švihov v klatovském okrese. Lesní záběry, v nichž Libuška Šafránková prchá princovi, tedy Pavlu Trávníčkovi, se zrodily u nedaleké vesnice Mezihoří. Ovšem zámek, kde si slavný pár poprvé společně zatancoval, byste u nás hledali opravdu marně. Museli byste vyrazit do sousedního Německa, a to do Moritzburgu.
Když filmové turistice jedno místo nestačí
Mnohdy se pohádkové příběhy točily na více místech a ve filmu pak tvořily skládačku. Šíleně smutná princezna patří mezi naši klasiku ze zlatého fondu československé kinematografie s nezapomenutelnou dvojicí Helena Vondráčková a Václav Neckář. Scény z ní se točily nejenom na zámku Sychrov, kde se pořádají také pohádkové prohlídky, které ji připomínají. Také se rodily na jihočeském zámku Blatná, a dokonce i ve slovenské Bojnici. A ještě zpátky k Sychrovu. Rodily se tu i některé scény ze Zlatovlásky nebo tu řádila Jiřina Bohdalová v Nesmrtelné tetě. A aby těch filmových propletenců nebylo málo, Zlatovláska se točila mimo jiné i v jihočeském zámku Červená Lhota.
Tajemné démantové skály
Některé pohádky si žádaly patřičné přírodní kulisy s nádechem nadpřirozena a tajemství. Oblíbený příběh s lehce ponurou atmosférou a názvem Třetí princ se točil mimo jiné i v Adršpašských skalách, které si zahrály roli démantových skal. V nich princ, v jehož roli se představil Pavel Trávníček, pátral po krásné princezně z obrazu. Tu ztvárnila půvabná Libuška Šafránková. Adršpašské skály také tvoří drsné kulisy k putování prince Velena, kterého hraje Juraj Ďurdiak v pohádce Princ a Večernice. Tou byla opět Libuška Šafránková. Mimo jiné tam hrály roli zámky Ploskovice a Hrádek u Nechanic. Někdy se pohádkové story neobejde také bez scenérií z jeskyní. Platí to o už zmiňovaném příběhu S čerty nejsou žerty. Filmová pekelná sluj, to jsou jeskyně Pusté kostely u Cvikova.
Filmová turistika aneb v důležité roli zahrada
Herec Vladimír Ráž se coby král Miroslav v pohádce Pyšná princezna musel věnovat péči o květiny. Trénoval to na zámku v Telči a měl na to k dispozici nejkrásnější možné prostředí. U tohoto architektonického skvostu se totiž nalézá vůbecnejstarší renesanční zahrada. Však se mu také podařilo vypěstovat zpívající květinu a okouzlit pyšnou Krasomilu, která nakonec ztratila svoji pýchu. Zatímco Miroslav pozorností ke květinám nešetřil, v jiné známé pohádce začala telčská zahrada těm, kteří se o ni měli starat, poněkud přerůstat přes hlavu. Stalo se tak v příběhu Jak budí princezny. Zpátky k Pyšné princezně. Miroslavovo Půlnočního království byste v Telči ovšem hledali zbytečně – nalézá se v jihočeské Hluboké nad Vltavou.
Kam sestoupil anděl
Pokud jde o moderní pohádky z posledních let, pak suverénně vítězí Anděl Páně a jeho pokračování s číslem 2. První díl se točil na hradě Kašperk, který je vůbec nejvýše položeným hradem u nás. Tady najdete filmovou hradní bránu i podhradí. Je odsud nádherný výhled. Z nedalekého pustého hrádku budete mít Kašperk jako na dlani, to vám také připomene film, který se už teď stal nesmrtelným. Ale Kašperk není jedinou natáčecí destinací jedničky. Filmové vězení pro Maxmiliána a Petronela leží na Křivoklátě, některé interiérové scény vznikaly na hradě Český Šternberk. Dvojka se točila na proslaveném Českém Krumlově.
Zdroj: https://www.filmovamista.cz/lokalita, https://cnn.iprima.cz/zpravodajstvi/filmova-turistika-po-cesku-121-tip-na-mista-kde-se-natacely-oblibene-filmy-nebo#, https://skrz.cz/tipy/kde-se-natacely-pohadky, https://www.novinky.cz/clanek/cestovani-tipy-na-vylety-nataceci-mista-znamych-ceskych-pohadek-kde-se-tocily-a-kam-se-podivate-i-dnes-40405609, https://www.filmovamista.cz/,