Erbenova vyhlídka: Příběh rozhledny, která odolala zkoušce času

Erbenova vyhlídka
Foto: Blanka Růžičková

Vyhlídka na Brandu, jak se po staru říká návrší nad Doběticemi, stála již v 19. století. Několikrát ji však matka příroda poslala k zemi, ale místní turistický spolek se nevzdal, protože věděl, jak lukrativní výhledy odsud jsou. Po několika věžích, které byly zničeny tu tak dnes stojí vyhlídka Erbenova, která nenese název po našem známém básníkovi, ale po tehdejším předsedovi ústeckého spolku.

Reklama

První vyhlídka v roce 1889

První 20 metrovou rozhlednu tu postavil Alwin Köhler. Tu tvořila kamenná podezdívka, na níž se tyčila dřevěná konstrukce pokrytá šindelem. Celkem měla tři patra, z nichž první fungovalo jako malý balkon, druhé mělo funkci vyhlídkové plošiny a poslední třetí sloužilo jako temná komora. Pojmenovali ji po císaři Franci Jozefovi I. Věž tu bohužel stála pouhých 9 let, protože při prudké zimní bouři se dřevěná část zřítila.

Druhá vyhlídka měla být bytelnější

Stejný stavitel tu v tomtéž roce vybudoval novou věž z trámů, která měla lépe odolat povětrnostním podmínkám. Bohužel ani ta neměla dlouhého trvání, protože tu stála pouhých 5 let. Roku 1903 ji totiž poničila vichřice, a tak se ani toto řešení neosvědčilo. Proto upravili alespoň původní kamennou podezdívku, která sloužila jako vyhlídková plošina. Nenechte se mýlit, ani její osud netrval dlouho. Toto provizorium tu stálo pouze do roku 1911, kdy jej zničil blesk.

Erbenova vyhlídka až v roce 1933

V tomto roce slavil horský spolek 50 let své působnosti, a proto se k výročí této události rozhodl obnovit nad Doběticemi vyhlídku. 8 metrová kamenná věž dostala jméno Erbenova, protože se tak jmenoval tehdejší předseda. Vzhledem k tomu, že byla po celou dobu volně přístupná veřejnosti, projevilo se na ní řádění vandalů. Její stav se neustále zhoršoval a razantnější opravy se dočkala až v 90. letech.

Erbenova vyhlídka a její osud v novém tisíciletí

Výhled z Erbenovky se ale v 90. letech zhoršil a to kvůli tomu, že stromy začaly dosahovat téměř stejné výšky. V té době chtěl tehdejší operátor postavit nedaleko rozhledny vysílač. Městský obvod si jako podmínku pro stavbu zadal, že buď bude na tomto vysílači nová vyhlídková plošina, nebo se navýší a opraví Erbenova vyhlídka. Ani jedno řešení na konec neprošlo, protože jej ze stolu smetli ochránci přírody.

Reklama

Erbenovka se navýšení přeci jen dočkala

Roku 2005 se definitivně rozhodlo o zvýšení Erbenovy vyhlídky na dvojnásobek původní výšky. Existovaly dvě varianty dostavby – moderní a historická. Zastupitelstvo se prvotně přiklánělo pro moderní a také levnější možnost. To se ale velmi nelíbilo místním obyvatelům, kteří lobovali za historickou dostavbu a podepisovali petice. Celý tento spor trval rok, na jehož konci radnice nakonec rozhodla o historické dostavbě Erbenovy vyhlídky. Slavnostní otevření vyšší rozhledny se pak konalo roku 2006. V současné době má tedy rozhledna výšku 15 m.

Kudy na Erbenovu vyhlídku

Auto buď můžete zaparkovat na jednom z místních Dobětických sídlišť, nebo se na Erbenovku vydejte od hlavního nádraží v Ústí nad Labem přes Bertino údolí a dále po žluté až na vrchol. Trasa má délku něco málo přes 3 km.

Z výšky 420 m nad mořem se vám pak naskytne výhled nejen na téměř celé město Ústí nad Labem, ale také na údolí Labe, jezero Milada či západní Krušné hory.

Reklama
Reklama

Zdroj: https://www.turisticky-magazin.cz/turistika.php?id_cl=141

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu