Dolský mlýn mají v oblibě nejen filmaři

Dolský mlýn
Foto: Blanka Růžičková

Dolský mlýn v srdci národního parku Českosaské Švýcarsko působí nejen romantickou, ale také záhadnou atmosférou. Oblíbili si jej hlavně turisté, dříve sem mířili i básníci, aby zde načerpali inspiraci. Získal si také pozornost filmařů. Objevil se ve dvou českých pohádkách – Pyšná princezna a Peklo s princeznou.

Reklama

Dolský mlýn a jeho historie

První písemné záznamy o Dolském mlýnu najdeme z roku 1515. V té době sem přicházeli hospodáři z okolí, aby si zde umleli obilí. Původně měl mlýn tři kola, z nichž jedno pohánělo pilu a zbylá dvě mlecí zařízení. Roku 1696 si mlýn odkoupil od vrchnosti Jan Kryštof Pohl. Rod Pohlů jej vlastnil až do roku 1910. Původní budovu během těchto let stihli několikrát přestavět. Mlýn plně fungoval až do roku 1814. Následně se začalo po říčce Kamenici plavit dřevo, čímž došlo k jeho útlumu. Tehdejší majitelé se snažili mlynáři ztrátu vynahradit tím, že dostal povolenku na pálení kořalky a výrobu piva.

Dolský mlýn jako restaurační zařízení

Po roce 1881 nastal v této oblasti rozvoj turistiky, když začaly fungovat plavby na lodičkách na Srbskokamenické soutěsce. Tato soutěska se později na počest následníka rakousko-uherského trůnu Ferdinanda D´Este přejmenovala na Ferdinandovu. Mlýn se okamžitě stal oblíbeným turistickým cílem a fungoval jako restaurace pro výletníky. Kromě teplé kávy, čaje nebo něco k snědku, jste se tu také mohli ubytovat.

Když však Sudety byly postoupeny říši, vojáci kopali nedaleko zákopy a budovali zátarasy. Hotel se tak rázem proměnil v nevěstinec. Po roce 1946 měl být mlýn přestavěn na rekreační budovu, ale nikdy k tomu nedošlo. Poválečné kroniky líčí tento kraj jako Divoký západ. Rabovalo se tu, opuštěné domy po odsunutých Němcích pustly a byly ničeny. Mlýn pak znovu objevil až režisér Bořivoj Zeman, který využil romantické kulisy v pohádce Pyšná princezna.

Pověst o Dolském mlýnu

Někdy v 16. století vyrazil mlynářův syn do světa. Během svých cest zbohatnul a rozhodl se, vrátit domů. Při té příležitosti se ubytoval zpátky doma – ve mlýně. Své rodiče chtěl ráno překvapit, jelikož ho na první pohled nepoznali, protože odcházel z domu velmi mladý. Mlynář s mlynářkou ale zjistili, že je jejich host při penězích, a proto se rozhodli okrást jej a zabít. Na druhý den přijel do mlýna sedlák a ptal se, jak dopadlo shledání se synem. Ten se s ním totiž potkal v předvečer v krčmě.
Oběma rázem došlo co provedli a že zabili vlastního syna. Nebyli schopni unést tíhu svého svědomí a proto se rozhodli zasebevraždit. Povídá se, že tu jejich duchové straší a v noci tu jsou vidět nejen siluety, ale také podivné zvuky.

Reklama

Kudy k Dolskému mlýnu

Dolský mlýn se nachází zhruba 1.5 km od Kamenické Stráně a 3 km od obce Jetřichovice. Nejpohodlnější cesta vede právě z obce Jetřichovice, odkud dojdete pohodlnou a příjemnou lesní cestou. Ta je značená žlutě.

Zaparkovat také můžete ve Vysoké Lípě (50.8558150N, 14.3505464E) a odtud vyrazit po modré turistické trase. Ta je dlouhá zhruba 1 km. Počítejte ale s tím, že cesta vede přes skály a je trochu náročnější než trasa první.

Reklama

Zdroj: https://www.dolskymlyn.cz/, vlastní zkušenost autora

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu