Dinoparky: Kam vyrazit s dětmi za zábavným pravěkem

Dinopark Praha
Foto: DinoTeam / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Před lety nadchl svět film Jurský park. Jeho zásluhou se pravěký svět stal ohromně populárním. Tato vlna trvala dlouho a vlastně ještě pořádně neutichla. Začaly se rodit dinoparky představující v 3D podobě život dávných tvorů obývajících naši planetu. Prehistorické příšery vzbuzují zvědavost. Vědci mohou některé z nich rekonstruovat na základě dochovaných kosterních ostatků. Stále ještě ale zbývá ohromný prostor pro uplatnění fantazie.

Reklama

Éra Jurského parku

I nás samozřejmě zasáhla éra filmu Jurský park. Ovšem nebylo to první představení pravěkého světa u nás. Musíme dodat, že ten tu má velkou tradici. Většina z nás měla jako povinnou četbu román spisovatele a archeologa Eduarda Štorcha Lovci mamutů. Situován je do období paleolitu. Štorch v něm skutečně barvitě líčí život pravěkých lovců a všechno se točí kolem hlavního hrdiny chlapce Kopčema. Děj se odehrává kdesi na území naší dnešní republiky, ale ve starší době kamenné.

Dinoparky ukazují druhohorní realitu

Jedna zajímavost z oblasti vědy: neandrtálce tehdy vytlačovali příslušníci z rodu Homo, jejichž stavba těla už se přibližovala té naší. Ale nechme vědu vědcům. My laici jsme už tehdy jako děti nechávali naplno pracovat fantazii, jak pravěký svět asi vypadal. Mimochodem velmi známý a populární malíř Zdeněk Burian proslul paleontologickými rekonstrukcemi zvířat, která na jeho obrazech vypadala jako živá. A co teprve vrátit se v čase ještě mnohem, mnohem dál, až do doby druhohor (252 až 66 milionů let nazpět), kdy žili opravdoví dinosauři. Dnes mnohé z nich ukazují právě dinoparky.

O autentičnost jde především

Dinoparky si dávají záležet, aby prehistorická zvířata vypadala co nejautentičtěji. Můžete se tak setkat s kopiemi znázorňujícími druhohorní dinosaury. Tvorové jsou zasazeni do přírodního prostředí či městské zástavby. Modely se vyrábějí patentovanou technologií v životní velikosti. Některé jsou statické, jiné robotické a ozvučené. Maximální snaha o věrnost dávné skutečnosti je znát. Musíme podotknout, že výrobce při tvorbě modelů vychází z fosílií, které byly na naší planetě Zemi nalezeny a samozřejmě bere v úvahu dostupné vědecké poznatky. Není to tedy opravdu hra na pravěk, ale naučná exkurze do pravěkého světa.

Dinoparky nabízejí správnou porci zábavy a poznání

Kromě stránky rozvoje vědomostí o dávném světě na Zemi si ale užijete společně se svými potomky v dinoparcích pořádnou porci zábavy. Můžete vidět 3D a 4D filmy s dinosauří tematikou. Narazíte třeba na dětské paleontologické hřiště, ve kterém lze vyhrabat kostru nějakého tvoru pocházejícího z dávného pravěku. Nechybí ani další rozmanité atrakce v druhohorním stylu. Odnést si můžete nějaký ten dinosauří suvenýr. Zároveň se nebojte, že vás tam nechají žíznivé a hladové. Samozřejmě tu nechybí občerstvení.

Reklama

Součástí ZOO i jako přírodní areál

Kam se můžete u nás do dinoparku vydat? Od roku 2003 funguje dinopark v Plzni, o tři roky později byl otevřen dinopark ve Vyškově. Tyto dva dinoparky fungují v rámci zoologické zahrady. Třetí dinopark, který otevřel brány návštěvníkům v roce 2009 v Ostravě tvoří přírodní areál zahrnující les, rybník, rokli, náhorní plošinu a poušť, čili veškerou pestrou rozmanitost přírody, v níž si můžete pravěké tvory představit.

Dinopark na střeše nákupního centra

Odlišnou koncepci má dinopark v Praze, který najdete na střeše obchodního centra Galerie Harfa. Otevřený je od roku 2011. O rok později první návštěvníky přivítal dinopark v Liberci rozkládající se hned ve třech patrech – opět obchodního centra, a to Galerie Plaza Liberec. Pokud byste se vydali k našim východním sousedům na Slovensko, potom můžete nakouknout do dinoparku v Bratislavě a v Košicích. Nově se parta dinosaurů v roce 2022 usadila také v Malkia Parku v Dunajské Stredě.

Vyzkoušejte si virtuální zónu

Každý dinopark je trochu jiný, nejde o kopie, takže když se podíváte do dinoparku v Praze, v Liberci či Plzni, můžete objevovat zase něco trochu jiného. Ve všech dinoparcích najdete od roku 2006 autentickou druhohorní rostlinu Wollemia nobilis a zmiňované paleontologické hřiště, pavilon Cesta do minulosti země s autentickými exponáty a spoustu dětských atrakcí. Ve VR čili virtuální zóně dinoparku v Praze se navíc ocitnete v pravém nefalšovaném světě druhohor.

Zájem o dinoparky raketově roste

O tom, jak moc dinoparky lákají svědčí jednoznačně tvrdá data. Zatímco se v roce 2020 podívalo do pěti dinoparků souhrnně u nás v České republice v Plzni, Vyškově, Ostravě, Praze a Liberci celkem 535 100 návštěvníků, v dalším roce už to bylo 832 700 lidí. A to musíme ještě pamatovat na to, že v té době probíhala pandemie covidu. Je tedy vidět, jak ohromný zájem autentický pravěký svět vzbuzuje. V ještě novějších datech se zase dočteme, že pražský dinopark v roce 2023 navštívilo 143 000 návštěvníků a v žebříčku návštěvnosti se umístil na 17. místě, pokud jde o hlavní město Praha.

Reklama

Na svátek otevřeno

Mimochodem 28. září 2024 bude ve všech pěti druhohorách – tedy v dinoparcích po celé České republice otevřeno jako obvykle. Takže můžete s potomky směle vyrazit za zábavou a poznáním. Návštěva dinoparku spojuje hravost se získáním nových vědomostí. Uspokojí zvědavost a je proto opravdu velkým zážitkem i pro dospělé.

Reklama

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/DinoPark#:~:text=Od%20roku%202012,%20kdy%20byl%20zah%C3%A1jen%20provoz%20DinoParku, https://www.dinopark.cz/cz/praha, https://www.dinopark.cz/cz/vyskov, https://www.dinopark.cz/cz/ostrava, https://www.dinopark.cz/cz/liberec, https://www.dinopark.cz/cz/plzen, https://tourdata.cz/data/navstevnost-turistickych-cilu-2023/,

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu