České hipostezky: Putování krajinou na koňském hřbetě

Foto: ŠJů, Wikimedia Commons / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

České hipostezky získávají stále větší oblibu a jejich síť se stále rozrůstá. Lokality vhodné pro výlety na hřbetě koní přibývají. Přinášíme vám několik z nich, které by rozhodně neměly ujít vaší pozornosti. Co si pod pojmem hipostezka představit? Jde o turistickou stezku, po které ale nepůjdete pěšky, nýbrž budete cestovat na koni. Taková stezka tedy musí plně vyhovovat požadavkům na hipoturistiku, jak se putování na koni krajinou nazývá.

Reklama

České hipostezky: Užijete si cestu krajinou

Nehovoříme zde ale o jezdectví. Na hipostezkách není cílem hnát se za sportovními výkony jako na závodišti. Nepotřebujete dosahovat rekordy a trumfovat ostatní. Naopak, účelem hipoturistiky je užít si cestu krajinou z koňského hřbetu.

Povrch hraje roli

Musíme dodat, že na hipostezku jsou kladeny speciální nároky. Určitě správně tušíte, že turistická stezka pro pěší nemusí být vhodná zároveň i pro jízdu na koni. Co je odlišné? Především šířka a také povrch stezky, který musí vyhovovat hlavně koním. Je tedy třeba, aby cesta byla dostatečně široká. Také povrch nesmí být takový, aby se na něm kůň poranil. Kůň by se měl do povrchu probořit, ale zároveň by měl být povrch natolik zpevněný, že ho koně svými kopyty nepoškodí.

Koně potřebují zázemí

Ve hře jsou i další věci. Když někam jedete autem, potřebujete, aby na cestě byly benzínové pumpy, kde můžete natankovat. Dále pak odpočívadla, kde si můžete odskočit na toaletu, nasvačit se atd. Jedete-li na koni, neobejdete se také bez určitých nezbytností. To jsou například úvaziště, odpočívadla, napajedla, přístřešky, ohrady pro koně, koňské stanice, zkrátka veškeré zázemí pro koně.

České hipostezky: Trasy berou ohled na klid pro koně  

Dobrá hipostezka musí výše zmíněné prvky obsahovat. Je zároveň vedena lokalitami, kde nehrozí rizika střetu koně například s automobily či vlakem. Trasa bere ohled i na rušivé podněty, které by koně mohly vyplašit, opět jde především o frekventované silnice s mnoha auty. Na hipostezky také třeba nesmějí psi, mohli by koně také rušit. Platí tady zkrátka specifická pravidla.

Reklama

První vznikla v roce 2005

Hipostezky neexistují u nás příliš dlouho. Ta první byla Klubem českých turistů vyznačena v roce 2005. Jednalo se o cestu po úbočí hory Kleť na Českokrumlovsku v CHKO Blanský les. Tady to doslova dýchá historií, protože tahle koňská stezka kopíruje 300 let starou cestu, kterou kdysi vybudoval knížecí rod Schwarzenberků. Je to 10 km dlouhá červená trasa Rohy-úbočí Kletě-Chata Pod Kletí.

Jak se označují koňské stezky?

Hipostezky obvykle vedou řidčeji osídlenou krajinou a míjejí velká města. Největší množství se jich nachází v Jihočeském kraji. O značení se postaral Klub českých turistů. Značkou je čtverec o straně 10 cm. Jde-li o veřejnou hipostezku, je v něm barevné kolečko o průměru 6 cm, případně u okružní stezky znázorněná podkova. Má-li dojít ke změně směru, nalézá se u značky také šipka.

České hipostezky: Liší se barvami

Značky bývají umístěné v rozmezí zhruba každých cca 200-250 metrů, a to ve výšce asi 1,8 metru. Trasy se vyznačují trojmístnými čísly. Páteřní červené mají čísla 101-299, modré trasy jsou oblastní o délce do 30 km od jezdecké stanice a charakterizují je čísla 301-499, pro málo zdatné jezdce jsou určeny zelené trasy s čísly 501-699 a konečně propojovací trasy s čísly 701-899 jsou označeny žlutě.

V sedle kolem Lipenské přehrady

Jednou z našich top hipostezek je Lipensko-Brixovy Dvory, která se vine kolem Lipenské přehradní nádrže. Je dlouhá cca 25 km. Vede údolím Mnichovického potoka, kolem rašeliniště Kapličky, dále okolo Lipového potoka, k Přední Výtoni a směrem na Frymburk. Vlastně obkroužíte část břehů Lipenské nádrže a dostanete se až k česko-rakouské hranici. Během cesty se můžete kochat vodní plochou Lipenské přehrady.

Reklama

České hipostezky: Na Vysočině můžete v jezdeckých stanicích přespat  

Vysočina nabízí také nádherné hipostezky. Jedna červená vede z Telče do Golčova Jeníkova, ta druhá z Dukovan směrem na Třebíč a dále na Žďársko. Vysočina je na turistiku na koních dobře připravená. Celkově v oblasti Vysočiny najdete zhruba 850 km hipotras a přibližně 150 koňských stanic, v některých se dá i přespat. Stezky navazují na ty jihočeské a východočeské.

Nádherný výhled na Kašperky

Další lahůdkou v oblasti hipostezek je Šumava. Červená páteřní trasa vede z Javorníku U Stachů do Kdyně a měří cca 50 km. Co vás na cestě čeká? Výhled na Kašperské Hory, průjezd kolem Hartmanic, kde se stezka rozděluje na dvě části. Obě vedou kolem Kdyně, ale každá jinudy.

Krkonoše jako na dlani

Krásnou červeně značenou hipostezkou se pyšní Krkonoše. Je dlouhá 136 km. Vede ze Starých do Horních Albeřic až na hranice s Polskem. Projdete během ní celé Krkonoše, takže vás čeká opravdu dechberoucí zážitek spojený s mnoha krásnými kouty přírody. Je na co se dívat.

V sedle Českým rájem

Pokud milujete Český ráj a Podkrkonoší, vydejte se s koněm na 72 km dlouhou modrou trasu těmito oblastmi. Startovním bodem je jezdecká stanice ve Vítězné, cílovým Pařezská Lhota. Okouzlí vás pohled na Prachovské skály, budete se toulat pohádkovými lesy na Jičínsku. Ze zajímavostí na trase narazíte třeba na lovecký zámeček Humprecht.

Reklama

Pravidla provozu na hipostezkách

Na stezce by se mělo pohybovat maximálně 3-8 jezdců. Neměli byste rušit zvěř, zajíždět do polí a luk. Chodce byste měli míjet krokem. Pokud budete někoho předjíždět, dělejte to zleva. Cválat smíte jenom v přehledných úsecích. Tábořit můžete jenom tam, kde je to dovoleno.

Reklama

Zdroj: https://jihoceskehipostezky.cz/, http://www.turistikanakoni.cz/, https://web.archive.org/web/20130315131047/http://www.hipostezkypk.cz/modules/news/article.php?storyid=4, http://www.konskestezky.eu/hipostezky-trasy-jezdecke-turistiky/, ,

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu