Češi každoročně odnesou z lesa houby za několik miliard. Kde za to můžete do vězení?

Houby, houbaření
Foto: Pavel Kovář

To, že jsou Češi národem houbařů, není už pro nikoho překvapující. Houbaření je pro Čechy národním sportem, ve kterém se rádi navzájem hecují a sdílejí mezi sebou své úlovky například skrze sociální sítě. Oproti některým jiným zemím Evropské unie má Česká republika navíc tu výhodu, že pravidla pro sběr hub a dalších lesních plodů jsou velmi benevolentní.

Reklama

V Rakousku do 2kg, v Nizozemsku i měsíc vězení

V Česku můžete houby a jiné lesní plody, jako například borůvky, maliny apod., sbírat pro vlastní potřebu, nikoliv tedy ne na následný prodej, naprosto beztrestně. To však neplatí například hned u našich sousedů v Rakousku, kde jsou pravidla značně přísnější. Sběr hub je povolen pouze od 7 do 19 hod a odnést si z lesa můžete maximálně 2kg plodů. Ještě přísnější zákony mají v Nizozemsku, kde vás kromě pokuty za sběr hub mimo vlastní pozemek může čekat až 1 měsíc vězení za pytláctví.

Miliardy korun v nasbíraných houbách

Podle průzkumů České zemědělské univerzity odnáší Češi každoročně z lesa houby za několik miliard korun. Například v roce 2022 to bylo neuvěřitelných 24 990 tun hub v hodnotě 5,2 miliardy Kč. Rekordní byl však rok 2013, kdy se jednalo o 33 000 tun v hodnotě 5,4 miliardy Kč. V těchto číslech nejsou navíc započtené další lesní plody, jako například borůvky, které byly v roce 2022 nasbírané v hodnotě 1,2 miliardy Kč.

Kde rostou houby nyní?

Chcete vědět, kde nyní houby rostou? Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci s Českou mykologickou společností připravil přehlednou mapu pravděpodobnosti růstu hub. Nejlepší podmínky pro růst hub se z pravidla očekávají přibližně deset dní po vydatných deštích, především když po nich následuje mírně teplé počasí. Mapa tak reflektuje podmínky pro růst hub na základě dat o srážkách za posledních 30 dní a průměrných teplotách z posledního týdne.

Reklama
Reklama

Zdroj: Evropa v datech, FLD ČZU, MZE, ČHMÚ

Reklama
Zavřít reklamu