Prohlídka zámeckého parku zámku Čechy pod Kosířem – Objevte krásy Červené věže a Mánesova altánu

Prohlídka zámeckého parku zámku Čechy pod Kosířem
Foto: skvelecesko.cz

Komentovaná návštěva parku a jeho architektury, zahrnující například Červenou věž a Mánesův altán, který hostí vzácnou sbírku děl Josefa Mánesa spojených s Hanou.

Prohlídka zámeckého parku zámku Čechy pod Kosířem – Objevte krásy Červené věže a Mánesova altánu

Mánesova 1, 79858 Čechy pod Kosířem, Prostějov
Cena od 70 Kč

Zámecký park v Čechách pod Kosířem, který zabírá plochu 21,5 hektaru, se řadí mezi nejvýznamnější romantické krajinářské úpravy v České republice. Na jeho vytvoření měla zásadní vliv portugalská hraběcí dynastie Silva-Tarouca, známá svou dlouholetou tradicí v oblasti zahradní architektury. Tento park byl také často navštěvován malířem Josefem Mánesem v letech 1849 až 1871, což mělo významný dopad na jeho koncipování.

Součástí prohlídky parku a jeho staveb, mezi kterými vynikají Červená věž a Mánesův altán s unikátní sbírkou děl Josefa Mánesa týkajících se Hané, je komentovaný výklad.

Doba trvání prohlídky je přibližně 45 minut.

Historie zámeckého parku se začala psát v době, kdy kolem tvrze a později i zámku existovala užitná zahrada. V 18. století se tato zahrada postupně transformovala v zámecký park. Významnější úpravy se uskutečnily, až když zde sídlil rod Silva Tarouca (1768 – 1943). Z původní barokní zahrady se do dnešních dnů zachovaly jen některé prvky. V první polovině 19. století byl park přetvořen na módní anglický romantický styl, přičemž byly vybudovány dva rybníky, terén byl zásadně modelován a vzniklo několik drobných staveb.

Poslední významná etapa v rozvoji parku souvisí s Františkem Josefem II. Silvou Tarouca (1858 – 1936), který se sám označoval jako „filosof s rýčem“. Svědčí o tom také jeho četné publikace zaměřené nejen na krajinářství. Své plány na úpravy parku konzultoval se svým bratrem Arnoštem Emanuelem (1860 – 1936), jenž byl zakladatelem přírodně krajinářského parku v Průhonicích. František do parku přidal množství vzácných dřevin převážně z Ameriky a Asie. Po jeho úmrtí park začal postupně chátrat, avšak obnovy se dočkal od 90. let 20. století. V současnosti je park, stejně jako zámek, spravován Vlastivědným muzeem v Olomouci.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu