Polabské muzeum Poděbrady – objevte fascinující příběhy regionu

Polabské muzeum Poděbrady - stálá expozice Příběh Polabí
Foto: skvelecesko.cz

Naplánujte si výlet, který spojí zábavu s poznáním. Polabské muzeum v Poděbradech nabízí návštěvníkům jedinečnou možnost prozkoumat přírodní krásy, archeologické nálezy, historické události a lázeňskou tradici této oblasti. Muzeum disponuje stálou expozicí s názvem Příběh Polabí a také výstavou věnovanou Středověkému špitálu zvanému Kunhuta.

Polabské muzeum Poděbrady – objevte fascinující příběhy regionu

Na Dláždění 68/25, 29001 Poděbrady, Nymburk
Cena od 35 Kč

Polabské muzeum, které bylo založeno v roce 1906, sídlí v nejstarší poděbradské škole s středověkými kořeny, jež byla přestavěna v roce 1846. Budova prošla rozsáhlou rekonstrukcí v letech 2009 a 2010, včetně úpravy stálých expozic.

Muzeum zahrnuje také historicky chráněný středověký špitál z roku 1444, přezdívaný Kunhuta.

### Co zde najdete

V hlavní budově muzea je vystavena nová stálá expozice s názvem “Příběh Polabí”, která návštěvníky provede klíčovými momenty z historie Polabí, sahající až téměř do 20. století.

Prohlídka začíná odhalováním pozůstatků bohatého života v druhohorním moři a pokračuje prezentací místní fauny a flóry z čtvrtohor. Dále si můžete prohlédnout život lidí v bronzové a římské době, stejně jako období stěhování národů a kulturu starých Slovanů. Expozice pak přechází do baroka a renesance, které byly považovány za zlaté období měst. Během třicetileté války (1618–1648) byla oblast Polabí těžce zasažena a moc měst byla značně oslabena. V obrazové galerii lze sledovat proměny města Poděbrady od nejstaršího znázornění (M. Merian, 1650) až do 1. poloviny 20. století. Závěr expozice se věnuje proslulé poděbradské sklárně a rozvoji města po objevení minerálních pramenů a založení lázní v roce 1908. Největší rozkvět prožívaly Poděbrady i lázně během první republiky, kdy se staly významným společenským a kulturním centrem.

### Zajímavosti muzea

Návštěvníci mohou obdivovat model zemských vrstev, který vznikl podle vrtu z roku 1930, a denárový poklad z 10. století nalezený v blízkosti Poděbrad v roce 1936. Dále je zde funkční model stáčírny minerální vody z období 20. – 30. let 20. století.

Součástí expozice je také hmatová část, kde si návštěvníci mohou osahat předměty, s nimiž se mohli seznámit již vizuálně. Mezi přírodovědnými nálezy patří například stehenní kost, kel a stolička mamuta či zkamenělá kost dinosaura.

K zajímavým exponátům patří rovněž obrazy poděbradského malíře Ludvíka Kuby.

Návštěvníci mají možnost vyrobit si vlastní suvenýr – na raznici si mohou vytisknout podobu denáru Soběslava Slavníkovce, nebo si v herním koutku vyzkoušet práci s pravěkými mlýnky a vrtáním do kamenné sekery.

Dva výstavní sály jsou určeny pro krátkodobé výstavy a pravidelné přednášky, přičemž pro tyto akce je využíván také sousední špitál Kunhuta.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu