Letecké muzeum v Deštné – Historie letectví v jedinečné expozici

Letecké muzeum v Deštné
Foto: skvelecesko.cz

Expozice Leteckého muzea, která byla vytvořena členy Klubu historie letectví (KHL) v Jindřichově Hradci, se nachází v budově bývalého kina v Deštné. Tato expozice je rozdělena na dvě hlavní části: válečnou a poválečnou.

Letecké muzeum v Deštné – Historie letectví v jedinečné expozici

nám. Míru 61, 37825 Deštná, Jindřichův Hradec
Cena od 70 Kč

Z prostor bývalé šatny a vstupní haly vznikly dva oddělené segmenty, které jsou rozděleny kopií protileteckého úkrytu. Na vnější straně je umístěna expozice mapující osudy československých válečných letců od jejich odchodu do Polska, následně do Francie a nakonec do Velké Británie. Toto období je zdokumentováno celou řadou trojrozměrných exponátů, mezi kterými najdeme vyznamenání, uniformy, modely a prázdné části z válečných letadel, včetně příkladů z B-24 Liberator “PP-Y” 311. čs. perutě, jež byly objeveny na Orknejských ostrovech. Expozice obsahuje také vzpomínku na naše letce, kteří se podíleli na Slovenském národním povstání, a dokumentuje návrat československých pilotů z východu a západu do osvobozené vlasti.

Česká republika se může pyšnit unikátní “pietní místností”, ve které najdete nejen velkoplošné fotografie největšího československého vojenského hřbitova v Brookwoodu ve Velké Británii, ale také seznamy všech padlých válečných letců a kameny z jejich hrobů, které přivezli členové organizace KHL z různých zahraničních expedic po Evropě.

Další zajímavostí expozice je motor z Messerschmittu Bf-109, který poskytl Ing. Dvořák, a část trupu s kabinou Bf-109 zapůjčená od kolegů ze Slavičína. Také zde jsou táhla z letounu La-5 FN, jehož pilotem byl por. Bohumil Mráz, jenž byl sestřelen 7. října 1944 na Slovensku; tuto vzácnost věnoval K. Červený.

V druhé části místnosti můžete nalézt celou řadu exponátů a dokumentů, které se věnují sportovnímu a vojenskému československému letectví od období první republiky až po nedávné události. Uvidíte zde jedno z letadel, větroně Šohaj, zapůjčený Aeroklubem z Jindřichova Hradce, fragmenty z bojových MiGů a další součásti, které zapůjčili P. Pokorný a další nadšenci letectví, a Su-7, který byl darován leteckou základnou RČR v Náměšti nad Oslavou. Na konci expozice je věnována vzpomínka na dlouholetého spolupracovníka KHL, 153. záchranného praporu z Jindřichova Hradce.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu