Keramické kurzy Nosákov – Objevte svět keramiky a tvoření s námi

Keramické kurzy Nosákov - objevte kouzlo raku keramiky
Foto: skvelecesko.cz

Máte chuť objevovat nové dovednosti? Zaujala vás oblast keramiky a tvůrčí činnosti? Přihlaste se na jeden z našich kurzů, kde se naučíte o raku keramiky a odnesete si domů vlastní výrobky.

Keramické kurzy Nosákov – Objevte svět keramiky a tvoření s námi

Jankov 20, 25703 Jankov, Benešov
Cena 2 000 Kč

O raku keramice
Historie raku keramiky sahá až do 16. století v Japonsku, kde mistrovský umělec Sen No Rikju hledal originální nádoby pro čajový ceremoniál, které by reflektovaly zásady harmonie, úcty, čistoty a klidu. Aby dosáhl těchto cílů, vyvinul novou výrobní techniku, při níž se do misky zapracovaly čtyři živly, které musely být v dokonalé rovnováze. Jestliže tomu tak nebylo, miska by praskla.

Jaký je proces výroby raku keramiky?
Zásadní odlišností mezi tradiční keramikou a raku keramikou je, že raku se vyjímá z pece, když je ještě velmi horká, a poté se ochlazuje buď na vzduchu, ve vodě, nebo v redukčním materiálu, případně jejich kombinací.

Od té doby se objevily různé styly a variace raku keramiky.

Existují dva hlavní typy: japonská a americká raku keramika.
V japonském stylu rozlišujeme dvě hlavní varianty – černou a červenou raku keramiku. Černá varianta se vypaluje za použití dřevěného uhlí při teplotách nad 1250 stupňů, přičemž barvu černohnědé získává díky glazuře s vysokým obsahem železa. Chlazení probíhá přirozeně na vzduchu. Červená raku keramika se naopak vypaluje při nižších teplotách a její charakteristická barva je výsledkem použití orche engoby a olovnatých glazur. U ní chladíme ve vodě.

Americká raku keramika je relativně novější a měla prostor pro široké experimentování, s chlazením převážně v redukčním materiálu. V rámci této varianty se objevily různé podtypy, mezi kterými jsou tyto:

Glazovaný povrch – tato keramika se získává tím, že se rozžhavené kusy vyjmou z pece (většinou okolo 1040 stupňů) a umístí se do organického materiálu jako jsou piliny, seno či jehličí. Vzniká reakce mezi glazurou a materiálem, což vede k unikátnímu vzorování a barevným přechodům na povrchu. Tento proces nelze přesně opakovat, každá výroba je lehce odlišná.

Naked raku – také nazývaný „odhalené raku“ nebo „svlékací raku“, znamená, že po vypálení se výrobky zbaví nanesené engoby, zanechávající vzor, který vznikl z kouře v prasklinách. Tato keramika nemá glazuru, proto je nutné ji vyhladit, což se provádí leštěním pomocí kamínků nebo běžné lžíce.

Craclovací glazury – tyto speciální glazury vytvářejí prasklinky, které se pak musí zakouřit v redukčním prostředí.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu