Hasičské muzeum Čechy pod Košířem – Objevte fascinující historii hasičské techniky

Hasičské muzeum Čechy pod Košířem
Foto: skvelecesko.cz

Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem zachycuje historický vývoj hasičské techniky v nejstarší výrobně hasičských stříkaček, která byla založena v roce 1820 na místě, kde dnes sídlí muzeum. Toto jedno z největších muzeí svého druhu na Moravě nabízí návštěvníkům možnost prozkoumat exponáty, které dalece přesahují obvyklou kolekci hasičského vybavení. Tyto exponáty nejen vykreslují vývoj hasičské techniky, ale také se zaměřují na problematiku podnikatelského sektoru. Můžete zde vidět evolution techniky od primitivních modelů, jež byly poháněny rukama, a stříkaček tažených koňmi, až po moderní přístroje s motorovým pohonem. Muzeum rovněž dokumentuje dovednosti dnes již zaniklých řemesel, jež přispěla k výrobě těchto zařízení. Zajímavostí jsou pístové stříkačky, tažené koňmi, které v roce 1881 pomohly při hašení požáru Národního divadla v Praze.

Hasičské muzeum Čechy pod Košířem – Objevte fascinující historii hasičské techniky

náměstí Svobody 54, 79858 Čechy pod Kosířem, Prostějov
Cena od 30 Kč

Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem představuje historii hasičské techniky v nejstarším závodě na výrobu hasičských stříkaček na území bývalého Rakousko-Uherska, který byl založen v roce 1820 na stejném místě, kde nyní sídlí muzeum. Navštivte jedno z největších muzeí svého typu na Moravě a prozkoumejte jeho sbírky a vzájemné vazby, které přesahují běžné hasičské vybavení a tradice místní hasičské organizace.

Zde se dozvíte o vývoji a potížích podnikání, době růstu a následného krachu, stejně jako o autorech technických inovací a patentů. Exponáty ilustrují postupný vývoj hasičské techniky od nejjednodušších ručně poháněných strojů a stříkaček tažených koňmi až po moderní zařízení s odstředivými čerpadly na benzínový pohon. Muzeum také zachycuje zručnost řemeslníků zaniklých profesí, jako byli mosazník, mědikovec, kolář, řemenář, helmař, kotlář, provázník, slaměnkář nebo košíkář, kteří byli klíčovými postavami v rozvoji těchto jedinečných strojů. Mezi technickými zajímavostmi vynikají pístové stříkačky tažené koňmi, které v roce 1881 účinně zasahovaly při požáru Národního divadla v Praze a byly vyhledávány hasiči v různých evropských zemích, stejně jako v Egyptě a Číně.

Na vzniku muzea hasičské techniky se významně podílel místní hasičský sbor, který získal rozsáhlou finanční a materiální podporu od obce. Pro veřejnost bylo muzeum otevřeno 5. července 2000 a vzhledem k velkému zájmu ze strany hasičů a návštěvníků bylo v polovině roku 2005 rozšířeno o novou výstavní halu.

POZOR, letní otevírací doba je odlišná: v období 1. 6. – 31. 8. je otevřeno každý den, kromě pondělí, a to v časech: 10:00-12:00, 13:00-17:00.

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu